Doğrusal harcama sistemi ve yaklaşık talep analizi: Türkiye gıda talebine bir uygulama
- Tez No: 144817
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİR KÖSE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
83 ÖZET Gelişen ve sürekli değişen bir sosyo-ekonomik yapı içinde bulunan ülkemizde bireylerin ve bunların oluşturduğu hanehalklarının yapılarını, tüketimlerini, gelir düzeylerini, sosyo-ekonomik gruplar, nüfus tabakaları ve coğrafi bölgelere göre ortaya çıkaran çalışmalar hanehalkı gelir ve tüketim harcamaları anketleridir. Bu çalışmada, Devlet İstatistik Enstitüsü 1994 yılı hanehalkı gelir ve tüketim harcamaları anket verileri kullanılarak, gıda harcamaları için toplulaştırılmış altı mal grubunda gelir, fiyat ve çapraz-fiyat esneklikleri genişletilmiş doğrusal harcama sistemi ve yaklaşık ideal talep sistemi yaklaşımları çerçevesinde tahmin edilerek, Türkiye'de hanehalkı tüketici davranışı analiz edilmektedir. Ayrıca, her iki yaklaşımdan elde edilen tahminler karşılaştırılmış ve farklılaşmalar vurgulanmıştır. 2004, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Genişletilmiş Doğrusal Harcama Sistemi, Yaklaşık İdeal Talep Sistemi
Özet (Çeviri)
84 ABSTRACT In this country which is in the process of development with an ever changing socio-economic structure, the consumption patterns and income levels of the individuals and the households are determined through the Household Income and Consumption Expenditures Surveys for each socio economic sector, population stratum and region. In this study, household consumption trend in Turkey was analyzed by resorting to the survey conducted by the State Institute of Statistics (SIS) in 1994 on the household income and expenditures, and also to the predictions on the income for the aggregated six commodity groups for food expenses, income, price and cross-price using the extended linear expenditure system and almost ideal demand system approximations. Moreover, predictions obtained from these two approaches were compared and the discrepancies were stressed. 2004, 84 pages KEY WORDS: Extended Linear Expenditure System, Almost Ideal Demand System