Döner sermayeli işletmelerde özellikli durumlar ve mali tablolara etkisi
- Tez No: 144820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
119 ÖZET Devlet, üstlenmiş olduğu görevlerini yerine getirirken ekonomik faaliyetlerde de bulunmak zorundadır. Bu ekonomik faaliyetleri sırasında ortaya çıkan boş kapasiteyi değerlendirmek ve gelir elde etmek amacıyla döner sermayeli işletmeler kurulmuştur. Döner sermayeli işletmelerin bünyesindeki kurumlara ek gelir imkanı sağlaması, harcamalarında daha serbest davranabilmesi gibi nedenlerle sayıları hızla artmış ve ülke ekonomisinin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Döner sermayeli işletmelerin Devletin genel ve katma bütçeli idarelerine bağlı olarak kurulması ve işletilmesi, muhasebe işlemlerinde bazı farklı ve özellikli durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böylece gelir, gider, kâr gibi kavramlar bu işletmelerde daha farklı anlamlar kazanmaktadır. Bu çalışmada, döner sermayeli işletmelerin yapısı, muhasebe sistemleri üzerinde durulduktan sonra özellikli durumlara açıklık getirilmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; döner sermayeli işletmelerin niteliği, hukuki yapısı, kuruluş amacı, özellikleri, sınıflandırılması, ülke ekonomisine katkıları, denetimi, yönetim ve örgüt yapıları açıklanmıştır. İkinci bölümde; döner sermayeli işletmelerin muhasebe sistemi ve Tekdüzen hesap planı incelenmiş, Maliye Bakanlığı Tekdüzen Hesap Planı ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde; döner sermayeli işletmelerde özellikli durumlar açıklanmış, bu özellikli durumların mali tablolar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY Goverment, when performing the missions of its own, also has to do the economical activites. Meanwhile serving, goverment has to establish companies with revolving to utilize the idle capacity and obtain income. At the begining the companies with revolving funds which could only have a limited application area has been prefered more and increased because they could create income for the companies existing in their structure and supply a freedom for the expenses. The establishment of revolving funds within the general and suplementary budget, couses to accure some differces in the accountig regulations of the companies. In this study, the structure of companies with revolving funds and their accounting systems were mentioned, and their special situatinos were explained clearly. This study is made up of three sections. In the first section, description, the legal basis the aim of the establishment, specialities, classification, the contrubution to the goverment economy, check and organization structure of the companies with revolving funds were explained. In the second section, the accounting systems of the companies with revolving funds and the uniform chart of accounts were examined and also compared with the uniform chart accounts of the Ministry of Finance. In the third section, special situations in the companies with revolving funds were explanied, and the influences of these specailities on financial sheets were examined.