İlköğretim okullarındaki Türkçe ders kitaplarında kullanılan kitap resimleri (İllüstrasyonlar), teknikleri ve öğrenmeye katkısı
Illustrations, technicues and contribition to learning in the textbooks for Turkish in the schools of elementary education
  1. Tez No: 144826
  2. Yazar: LEVENT DİKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma, genel olarak ders kitaplarindaki illüstrasyonlara nitelikleriyle, özel olarak da ilköğretim birinci kademede okutulan Türkçe ders kitaplarindaki illüstrasyonların etkileriyle ilgilenmektedir. Bu doğrultuda, ilköğretim birinci kademe türkce ders kitaplarindaki illustrasyonlarin öğrencilerin öğrenme davranışları ve dikkatleri üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; grafik sanatlar ve illüstrasyon, Türkiye'de grafik sanatların tarihçesi, illüstrasyonun biçim ve içerik özellikleri, illüstrasyon teknikleri gibi bir takım kuramsal ve pratik bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; Türkiye'deki ilköğretim birinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonların işlevlerim Ölçmeye yönelik olarak yapılan alan araştırmasında kullanılan yöntem ve teknikler ele alınmıştır. Araştırma evrenini temsil eden örneklem tanımlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü olan araştırma yönteminde ise çalışmanın hangi evren dahilinde yapıldığı anlatılmış ve bu evreni temsil eden örneklem seçiminden bahsedilmiştir. Verilerin toplanması ve toplanan verilerin analizi gene bu bölüm dahilinde yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde; alan araştırmasında kullanılan anketin bulguları ele alınmış ve bunlar yorumlanmaya çalışılmıştır, ilköğretim birinci kademe öğrencilerini temsil ettiği varsayılan örneklemin anket formundaki sorulara verdikleri yanıtlar tablolara dökülmüş, ortaya çıkan niceliksel sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde; başlangıçta ortaya atılan sayıltılar, tanımlanan ana ve alt problemler ile alan araştırmasının sonuçlan birarada ele alınmıştır. Çalışmada, Türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonların öğrencilerin öğrenme davranışları ve dikkatleri üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan hareketle de, bu olumlu etkilerin daha etkin kılınması adına Türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonlara ilişkin bazı öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT This study is related with especially the impacts of the illustrations at the Turkish language course books used at educating first level grade students of the primary school and with the characteristics of the illustrations present at the course books in general. Consequently it has been tried to investigate the impacts of the illustrations at the first level Turkish language course books of primary school on the behaviors and attentions of the students. In the first part of the study; certain theoretical and practical information are given such as the graphical arts and illustration, the history of the graphical arts in Turkey, form and content properties of illustration and the illustration techniques. In the second part of the study; the methods and techniques used at the field research performed aimed to measure the functions of the illustrations at the Turkish language course books of primary school first level in Turkey are discussed. The sample group representing the research environment is defined. Whereas at the research method comprising the third part of the study, the environment in which the study has been performed is described and the selection of sample group representing this environment is mentioned. The data gathering and the analysis of the gathered data has again been performed in the scope of this section. In the fourth part of the study; the findings of the questionnaire utilized at the field research is taken and these are tried to be interpreted. The answers provided by the sample assumed to represent the primary school first grade students to the questions on the questionnaire is formulated into tabular form and the quantitative results obtained are evaluated. In the final result section of the study; the assumptions proposed in the beginning, the defined main and sub-problems are discussed together with the results of theHI field research. As a result it has been concluded that the illustrations at the first level Turkish language course books of primary school have positive impacts on the behaviors and attentions of the students. Based on this result, it has been tried to propose some suggestions related to the illustrations at the Turkish language course books to better-improve these positive impact.