İşletmelerde insan kaynaklarının geliştirilmesinde eğitimin rolü
- Tez No: 144861
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
278 ÖZET Eğitim tek bir süreç olmamakla birlikte, kişinin ve toplumun sosyal, ekonomik gelişme ve değişmelere uyabilmesini sağlayan bir araçtır. Özellikle çağımızda teknolojik gelişmelerin gerektirdiği bilgi ve beceri seviyeleri yükseldikçe eğitimin belli programlarla sınırlandırılması zorlaşmaktadır. Sürekli olarak bireyin bu değişikliklere kendini uydurması ve değişen eğitim şartlarını yerine getirebilmesi için yaşamını eğitim süreci içerisinde geçirmesi gerekmektedir. Günümüzde işetmelerin ihtiyaç duydukları rekabet faktörlerinden en önemlisi bilgidir. Bilgiyi üreten ve kullanıma sunan ise insandır, insanın öneminin artması işletmelerde insana ilişkin farklı yaklaşımları ortaya çıkarmıştır. Bu gün için örgütlerde insan merkezli yaklaşımın kaynağında insan kaynakları yönetiminin olduğunu söylemek mümkündür. İnsan düşüncesi, duygusu, değerleri.yeteneği, becerisi ve bilgisi ile örgütsel zekayı temsil etmektedir. Bu açıdan insan kaynaklarının bilgi, beceri ve yeteneğinin geliştirilmesi günümüzün en dikkate değer zorunluluklarından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada insan kaynaklarının geliştirilmesinde eğitimin rolü incelenmiştir. Çalışmanın amacı, insan kaynakları eğitiminin kavramsal bazda açığa kavuşturulması ve insan kaynakları eğitiminin çalışanların gelişimine olan etkilerinin tespit edilmesidir. Çalışmada,“İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesinde Eğitimin Rolü”ne ilişkin bir saha araştırması yapılmıştır.Literatürde yer alan eğitim kavramı ile ilgili bilgiler ve saha araştırması sonucunda elde edilen veriler ışığında incelenen işletmede eğitim faaliyetlerinin daha iyi ve etkin yürütülmesine ve bu faaliyetlerin çalışanların gelişimine olan katkılarının artırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
279 ABSTRACT Education is not only a process it is also means which helps to the person and community to be able to adapt to the social and econimical evelopment an changes. Particularly, in the 21st century it is very difficult to limit education just with some certain programs because new technological developments requires considerably higher level of knowledge and skills. The individual must realize that education is not nly temporarily but also permanently process which provides the individual necessary adaptation skills for the requirements and demands of the new changes and education provisions. The most important ned of the companies in terms of being competitive is knowledge. The one who is producing and submitting this kowledge is human. Therefore human is important factor for the company. As a result of the increasing human's importance many different kind of approaches regarding human had been put forward in the companies. We can say that the source of the human centered approaches is human resource management in the organization. The human is representing the organizatinal intelligence with its thought, feeling, values.skill and knowledge. That's why developing the knowledge, skill and talent of human resources contitutes one of the necessities which is worth to get most attention nowadays. In this study the role ofthe education in the developing human resources had been examined. Moreover, the aim of the study is to clarify the human resurce education as theoretical conception and point out the effects of the human resource education on developing employees. In this study, a field research regarding The Role of The Education on Developing Human Resources" is implemented. According to the data which are obtained from the field reearch and the information given in the literature280 about education, some proposals had been proposed in order to implement more effective and better training activities and increase contribution of this training activities on developing employees.