Meşrubat sektöründe stratejik pazarlama planı hazırlanışı ve bir uygulama
  1. Tez No: 144867
  2. Yazar: VUSAL HASANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ill ÖZET Günümüzün sürekli değişen çevre koşullannda faaliyette bulunan işletmelerde pazarlama yönetiminin ilk ve en önemli adımı olan pazarlama planlaması, pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini artırabilmek için yapılan analiz ve tahminleme çalışmalarının bütünüdür. Pazarlama planlaması, işletme planlaması açısından ayrı bir öneme sahiptir. Bunun en önemli nedeni, bu planlama aracılığıyla, işletme ve çevresi arasında temel bir bağ kurulabilmesidir. Bunun ötesinde pazarlama planlaması, işletmenin temel amaçlanna, politika ve stratejilerine hem yön veren, hem de onlar tarafından yönlendirilen bir planlamadır ve bu yönüyle de“stratejik”önemi daha belirgindir. Meşrubat sektöründe faaliyette bulunan bir işletmenin, değişen çevre koşullarına ve pazar fırsatlanna uyum sağlaması ve pazarlama kaynaklarını en etkin biçimde kullanması pazarda rekabet avantajı elde etmesi açısından önemli bir koşul olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda meşrubat sektöründe faaliyette bulunan işletmelere önemli katkılar sağlayabilecek yaklaşımın“stratejik pazarlama planlaması”olduğu görülmektedir. Stratejik pazarlama planlamasının temel odak noktası da, işletmenin mevcut çevrede tüketici ihtiyaçlannı en iyi şekilde karşılamak için güçlü yanlannı kullanarak rakiplerinden farklı olmasını sağlamaktır. Bu çalışmada işletmelerde planlama ve stratejik planlama kavramları üzerine genel bir bakış çerçevesinde değerlendirme yapılmıştır. Bunun yanı sıra stratejik pazarlama planlaması ve bu süreci oluşturan aşamalar detaylı bir şekilde incelenerek işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vurgulanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise stratejik pazarlama planlaması çalışmalannın Türkiye meşrubat sektöründe faaliyette bulunan işletmelerden Coca-Cola İçecek A.Ş. ve Ülker Gıda San. ve Tic. A.Ş.'de uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY The marketing planning, as a first and the most significant step of marketing management of firms under the changing environment conditions of today, constitutes the whole of analysis and forecasting studies in order to increase the effectiveness of marketing activities. Marketing planning has a different and important position in point of firm's overall planning. The major reason is the establishment of main contact between the firms and their environment through the marketing planning. Besides, the marketing planning directs the firms' basic objectives, politics and their strategies. At the same time, the marketing planning is also a form of planning which is directed by the firms themselves and by this point of view it has a“strategic”importance. In order to get a competitive advantage in market, the adaptation to the changing environment and market opportunities and the usage of marketing sources in efficiency are the main conditions for a firm which is operating in beverage sector. And in this subject,“strategic marketing planning”approach can provide important contributions to the beverage firms. The main focus of strategic marketing planning is deciding what marketing strategies should be used to create a sustainable competitive advantage for competing in a changing environment. In this study, the concepts of planning and strategic planning in firms have been analyzed within the wide-ranging frame. Besides, strategic marketing planning process and its main stages are studied in details, the important points, which should be taken into account in firms, have been emphasized, too. In the case study part of this thesis, the strategic marketing planning process of two firms in Turkish beverage sector, Coca-Cola içecek A.Ş and Ülker Gıda San. ve Tic. A.Ş., has been examined.