Küreselleşme sürecinde şirketlerin dünya pazarlarında uyguladıkları stratejiler
- Tez No: 144871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
153 ÖZET Uluslararası ekonomik sistem hızlı bir değişim süreci geçirmektedir. Bu süreçte yeni eğilimler ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında en belirgin olanı küreselleşmedir. Uluslararası ticaretin artması, çokuluslu faaliyetlerin büyümesi, uluslararası ortak yatırımların yaygınlaşması ve sermaye akımlarıyla ulusların birbirine bağımlılığın artışı gibi unsurların çoğalması küreselleşmenin en belirgin özelliğidir. Yirminci yüzyılın son çeyreğinde dünya, geleneksel siyasi blokların ortadan kalktığı, her alanda liberal eğilimlerin güçlendiği teknolojik gelişmenin sınır tanımaz bir şekilde önemli değişimlere yol açtığı bir dönemden geçmektedir. Bu çalışmada küreselleşme olgusundan hareketle, işletmelerin izleyebilecekleri dünya pazarlarına yayılma stratejileri ele alınmıştır. Söz konusu olgunun gelişim süreci ve etki alanları belirlenerek, kendi içinde yarattığı uluslararası işletmeler, çokuluslu işletmeler ve küresel işletmeler ayrıca incelenmiştir. Belirlenen stratejiler rekabet stratejileriyle birlikte ele alınarak, işletmelerin başarılı olabilecekleri yollar belirlenmeye çalışılmıştır. Örnek olarak alınan Nurus şirketi de, ayrıntılı olarak incelenmiş, firmanın kendi uyguladığı ve dış pazarlarda başarılı olduğu stratejilerde dikkate alınmıştır. Söz konusu stratejilerin uygulanması işletmeleri başarıya büyük ölçüde yakınlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
154 SUMMARY International economic system has been subjected to a rapid changing phase. In this phase, new tendencies had been come up. Among these tendencies, the most distinctive one is the globalization. Increase in overseas trading, growth in multinational movements, wide-spread of the international investments, and the increase in the dependency among the nations via capital movements are the most distinctive features of the globalization. In the last quarter of the 20th century, the world has been going through a period that has been highly shaped by major changes such as the collapse of the traditional political blocks, the improvement in liberal movements, and the unlimited development in technology. In this study, taking globalization phenomena as starting point, the worl- wide marketing strategies for business owners were analyzed. By defining the development phase and affective areas of this phonomena, the globalization- created international bussinesses, multinational businessess, and global businesses are seperately analyzed. The pointed out strategies are also represented with the counter-strategies to end up with sucessfull ways for businesses. A company, Nurus, was also analyzed in detaill. Moreover, the company strategies that had been sucessfull at abroad also pointed out. Applying these kind of strategies are bringing the businesses very close to sucess.