Türk dış politikasında terör boyutuyla güneydoğu sorunu
- Tez No: 144870
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
162 ÖZET Bu çalışmada: Terör/terörizm kavramları uluslararası ilişkiler disiplini açısından ele alınmış, kavramlarla ilgili detaylı tanımlamalar yapılarak, uluslararası kuruluşların terör/terörizme yaklaşım tarzları ile bu konuda almış oldukları kararlar belirtilmiştir. Ayrıca, uluslararası terörizm kapsamında terör/terörizm - dış politika ilişkisi irdelenmiş, devletlerin terörü kendi amaçlarını gerçekleştirmede dış politikalarında bir araç olarak kullandıklarından hareketle, Türkiye'yi bölgesinde ekonomik, sosyal, siyasal ve güvenlik açısından olumsuz etkileyen güneydoğu sorununa; tarihsel boyutuyla birlikte özellikle bölücü terör örgütü PKK ve radikal dini bir örgüt olan Hizbullah terör örgütü kapsamında yaklaşılmış, bu örgütlerin yapısı, işleyişi ve dış destekleri ele alınarak, terörün Türkiye'nin önüne koyduğu engeller ve Türk Dış Politikasına yansımaları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
163 ABSTRACT In this study, the concepts of Terror/ Terrorism in terms of international relations as well as the definitions of the concepts are given in details. In addition, the ways of approaches to terror/terrorism as well as the decisions of the international institutions are defined. The relation of terror/terrorism-foreign relations policy, in terms of international terrorism is discussed. Knowing that the countries are utilizing terrorism as a means of performing their ambitions/plans in foreign relations affairs, Turkey is discussed with a historical aspect to its 'southeast region problem' that negatively effected the country's economy, social and political structure, and security. Especially, the separatist terrorist group PKK and radical religious group Hezbollah are argued, as well as their structures, operations, and external supports are stated. Lastly, the obstacles of Turkey derived from terrorism and its reflections to Turkey's foreign relations policy are presented.