Türk Hava Kuvvetleri'nin teşkilatlanma tarihi
- Tez No: 144887
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
297 ÖZET Türk Hava Kuvvetlerinin Teşkilatlanma Tarihi konulu tezde, uçma duygusunun insanlık tarihi kadar eski olması nedeniyle havacılığın insanlık ve Türk tarihindeki yeri ile modern havacılığın doğuşu giriş bölümünde kısaca incelenmiştir. Birinci bölümde, Osmanlı Devleti' de Hava Kuvvetlerinin kuruluşu, Trablusgarp Savaşı ve Balkan Savaşları ile dönemin havacılıkla ilgili gelişmeleri ve Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Hava Kuvvetlerinin teşkilatlanması ve savaşta aldığı görevler incelenmiştir. 2. Bölümde; I. Dünya Savaşı sonu ile İSTİKLÂL Harbi arasında geçen sürede Türk Hava Kuvvetlerinin durumu, Kurtuluş Savaşı'nda Türk Hava Kuvvetleri incelenemiştir. 3. Bölümde Cumhuriyetin Kuruluşundan bugüne kadar olan dönem incelenmiştir.“Harp Sanayii tesisatımızı, daha ziyade inkişaf ve tevsi için alınan tedbirlere devam edilmeli ve endüstrileşme mesaimizde de ordu ihtiyacı ayrıca göz önünde tutulmalıdır.”(1 Kasım 1937-TBMM Açış Konuşması K. ATATÜRK)
Özet (Çeviri)
298 ABSTRACT In the thesis called, 'The Historty of the Organiziation of Turkish Air Force“ (Republican Era), the role of aviation in the history of humanity and Turkey have been examined in the introduction part shortly due to the fact that the feeling of flying is as old as the history of humanity. In the first part, the establishment of Turkish Air Force, Tripoli War and the Balkans War have been dealt with as well as tha developments related with the awiation, the organization of Ottoman Air Force during World War I and the roles undertaken by it have been scrutnized. In the second part, the status of Turkish Air Force starting from World War I to the war of Independence has been focused and has explained the developments related With Turkish Air Force during the War of Independence. The third part has been devoted to the development of Turkish Air Force from the foundation of Republic of Turkey to nowadays. ”We must continue to implement the measures that were enforced to develop and extend our defense industrial capabilities and we must particularly keep military requirements in mind in die context of our industrialization efforts" (1 November 1937, Opening Speechjurkish Grand National Assembly- Kemal ATATÜRK)