T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı bünyesinde açılan antrenör yetiştirme kurslarının değerlendirilmesi
- Tez No: 144888
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, TC Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitim Dairesi Başkanlığı bünyesinde açılan antrenör yetiştirme kurslarının değerlendirilmesi amacıyla antrenör adaylarının ve öğretim elemanlarının görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla, öncelikle ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veri toplama aracı ile elde edilen verilerle öğretim elemanlarının ve antrenör adayı kursiyerlerin görüşleri karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2002 yılında, çeşitli tarihlerde düzenlenen 10 farklı branşta yapılan antrenör yetiştirme kurslarına katılan 237 antrenör adayı kursiyer ve bu kurslarda görevli 80 öğretim elemanı oluşturmaktadır. İlgili antrenörlük kurslarının, fiziki yapı, değerlendirme, süre ve kaynaklar gibi özelliklerine yönelik 29 maddeden oluşan bir anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada Kay-Kare istatistik tekniği kullanılarak öğretim elemanlarının ve antrenör adaylarının kursların etkililiğine ilişkin görüşleri karşılaştınlmıştır. Araştırma bulgularına göre, kursa katılan öğretim elemanları, kursiyer sayısının sınırlı olmasını, buna karşılık antrenör adayları da kursiyer sayısının artırılmasını beklemektedirler. Antrenör adayları ve öğretim elemanları, kursa katılacak kursiyerlerin seçiminin yeterince doğru yapılmadığı yönünde görüş belirtmişlerdir. Öğretim elemanları, kursiyerlerin standart bir ön eleme sınavından geçirilerek kurslara alınması gerektiğini düşünmektedirler. Öğretim elemanları ve antrenör adayları, genel olarak kursiyerlerin eğitim düzeylerinin antrenör olabilmek için yeterli olmadığı görüşündedirler. Öğretim elemanları, kursa katılacak antrenör adaylarının, alanlarında lisanslı sporcu olmaları gerektiğini düşünürlerken, kursiyerler, kursa katılacakları alanda lisanslı sporcu olmalarının kısmen gerekli olmadığını düşünmektedirler. Günlük ders programlarına ayrılan süreler ve işlenen dersler, gerek kursiyerler gerekse öğretim elemanları tarafından yeterli bulunmamaktadır. Kursların düzenlendiği yerlerin fiziki şartlan, tesisler, gerekli araç-gereç ve malzemeler, öğretim elemanları ve kursiyerler tarafından yeterli görülmemiştir. Kurs için gerek tesis, araç-gereç ve malzemelerin yeterli olması gerekir. Bu anlamda, yetersiz donanım, kursun amacına ulaşmasını engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of lecturers and condidate coaches in order to evaluate the coach training courses held sports Education Department - Turkish Prime Ministry General Directorate of Youth and Sport. For this reason, after the related literature was scanned, a questionnaire prepared by the reasacher was used as a means of data collecting. The opinions of lectures and candidate coaches have been compared using the above-mentioned data. The study group of the reserch composes of 237 candidate coaches attending the coach training courses held in 10 different branches on various dates in 2002 and 80 lecturers charged in these courses. A questionnaire of 29 articles about the features (physical structure, evaluation, period,etc.) of the related coaching courses was used as a means ofdata collecting. In research, the opinions of lecturers and candidate coaches regarding the efficiency of curses were compered by using Kay-Kare statistics technique. According to research findings, the lecturers attending the courses are expecting the number of participants in the courses to be limited. On the other hand, candidate coaches are expecting the number of participants in the courses to be increased. Both candidate coaches and lecturers stated that the people attending the courses and not properly chosen. Lecturers think that the applicants should pass a preliminary qualifying test before they attend the courses. Both lecturers and candidate coaches think that participants education to be a coach is not sufficient in general. Lecturers think that candidate coaches who will attend the courses have to be licenced sportsmen in their fields. On the other hand, participants think that it is not partially necessary for them to be licenced sportsmen in their fields. Both lecturers and participants think that lessons and time allocated to the daily lessons are not sufficient. They also think that physical conditions of the places where the courses are held, facilities, necessary equipment and stuff are not sufficient. Facilities, necessary equipment and stuff should be sufficient. Otherwise, the courses will not reach its goal.