İlköğretim okullarının birinci ve ikinci kademesinde görev yapan öğretmenlerin performans alanlarının değerlendirilmesinde öğrenci görüşlerinin alınmasının uygunluk düzeyine ilişkin öğretmen görüşleri
The opinions of teachers on asking the ideas of students about the evaluation of performance areas of the primary and secondary school teachers
- Tez No: 144905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğretmen performansının değerlendirilmesinde öğrenci görüşlerinin alınması konusunda öğretmenlerin ne düşündüklerini ortaya koymaktır. Yapılan bu çalışmada, öğretmen performansının değerlendirilmesi konusunda çoklu veri kaynaklarından biri olan öğrenci görüşlerinin alınması konusunda, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin değerlendirme düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, öğretmenlerin görüşleri öğretmenlerin cinsiyet, bulundukları görev, okuttukları sınıf, kıdem, mezun oldukları okul değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Kazan ilçesinde, 2003-2004 eğitim-öğretim yılmda açık olan 9 ilköğretim okulunda görevli, 127 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak EARGED tarafından hazırlanan öğretmenlerin performansım değerlendirme formlarından ve TP Al' den yararlanılmıştır. Uygulanan anketler sonucu elde edilen verilerin istatistiksel analizi için t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, ilköğretim okullarının birinci ve ikinci kademesinde görev yapan öğretmenlerin performans alanlarının değerlendirilmesinde, öğrenci görüşlerinin alınmasının uygunluk düzeyine ilişkin öğretmenlerin genel görüşleri bütün performans alanları için“değerlendirme yapabilir”şeklinde; öğretmenlerin cinsiyet değişkenine bağlı olarak incelendiğinde ise, Öğrenci Davranışının Yönetimi, öğretimin Sunumu, öğrenci Performansının ve Öğretimin İzlenmesi ve Geri Bildirim Sağlama boyutlarında kadın öğretmenler lehine anlamlı farklılık göstermiş; öğretim Zamanının Kullanımı, Öğretimi Kolaylaştırma ve Eğitim Ortamında İletişim boyutlarında ise anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Öğretmenlerin okuttukları sınıf değişkenine göre öğretimin Sunumu ve Dönüt Sağlama boyutlarında anlamlı11 farklılık gösterirken, Öğretim Zamanının Kullanımı, Öğrenci Davranışının Yönetimi, öğrenci Performansının ve öğretimin İzlenmesi, Eğitim Ortamında İletişim ve Öğretimi Kolaylaştırma boyutlarında anlamlı farklılık göstermemiştir. öğretmenlerinin performans alanlarının değerlendirilmesinde öğrenci görüşlerinin alınmasının uygunluk düzeyine ilişkin öğretmen görüşleri, öğretmenlerin bulunduktan görev, hizmet yılı ve mezun oldukları okul değişkenlerine göre boyutlarının hiçbirisinde anlamlı olarak farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research is to declare the opinions of teachers on asking the ideas of students on teacher's performance. In this study, the target is to clarify the evaluation level of class and branch teachers of primary and secondary school about taking the opinions of students on the evaluation of teacher's performance which is one of the multi unit databases. In this study, the opinions of the teachers are analized according to their genders, assignments, the classes they teach, years to teach, school of graduation of the teachers. The study group of the research is the 127 teachers assigned in 9 primary schools in Ankara-Kazan during 2003/2004 education period. As a means of data convention, TPAI and forms of evaluating teacher's performance prepared by EARGED are used. T-test and variance analises are used for the statisticional analises of the data take from Hie surveys. hi this symptoms, me general opinions of teachers on asking the ideas of students about the evaluation of performance areas of the primary and secondary school teachers is“evaluation is suitable”for all performance areas; when studied according to the genders of teachers, there seemed to be affirmitive differences in“The Management of Student's Behaviors”,“Presentation of Teaching”,“The Follow up of Student's Performances and Teaching”and“The Supply of Feedback”in the side of female teachers but there have not seen such a difference in“The Usage of Teaching Time”,“Making Teaching Easier”and“Communication in The Teaching Enviroment”. There seemed to be purposeful differences in“The Presentation of Teaching”and“The Supply of Feedback”where as there have not seen such differences in“The usage of Teaching Time”,“The Management of Student's Behaviours”,“The Follow up of Student's Performance and Teaching”,“Communication in the Teaching Enviroment”and“Making Teaching Easier”. No significant difference is determined in the teachers' opinions of these topics about the suitability level of asking the ideas of students on the evaluation ofIV performance areas of teachers; according to the assignments, years to teach and the schools of graduation.