İlköğretim okulu 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan haritaların nitelikleri ve kullanılabilirlik düzeylerine ilşkin öğrenci ve öğretmen görüşleri (Kayseri örneği)
- Tez No: 144915
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Alan araştırması niteliği taşıyan bu çalışma, giriş, ilgili araştırma, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç ve öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmuştur. Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okulu sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan haritaların nitelikleri ve kullanılabilirlik durumlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, bu durumu ortaya koymak amacıyla ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Bu araştırmada, biri İlköğretim okullarında sosyal bilgiler dersini okutan sosyal bilgiler, tarih ve coğrafya öğretmenlerine; diğeri de 8. sınıfta eğitim gören öğrencilere 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan haritalarla ilgili soruların bulunduğu iki farklı anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ders kitaplarında yer alan haritaların, öğrencilerin ilgisini pek çekmediği, hedef davranışlara yeterince uygun olmadığı, haritaların birbirlerini pek tamamlamadığı, yazı, baskı kalitesi, renk uyumu açısından belirlenen ölçülere tam anlamıyla uymadığı, tam olarak kullanılabilir düzeyde olmadığı ve buna benzer sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This Study is field research which consists of five chapters including introduction, related literature, method, findings and interpretation, conclusions and recommendations. The aim of this studiyng is to expose the usable circumstances and characteristics of the maps that present in social studies course books at primary school. In this studying, it is searched thoroughly all publications and investigations. In this search, it was taken poll two different questionnaires which exist questions about the maps that present in social studies course books of 7th class for social studies, history and geography teachers and 8th class students at primary schools. Obtained datums were interpreted with statitistically methods. It was found out the maps in social studies course books are not attractive enough for students, are not appropriate to the behavioural objectives, are not in coherence, also don't scientific criteria with respect to type, print-out quality and colour, are not on the usable level and it was found similar results.