Alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin aile yapılarının anne-çoçuk ilişkisinin incelenmesi
Analysing of family structures and mother-child relationships low and high socio-economic levers of families
- Tez No: 144916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin aile yapılarını ortaya koymak ve anne çocuk ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ömeklemi alt ve üst sosyo-ekonomik düzeyden tabakalı rastgele örnekleme yöntemi uygulanarak seçiîmiştir.Alt sosyo-ekonomik düzeyden 90 öğrenci ve anne babalan, Üst sosyo-ekonomik düzeyden 120 öğrenci ve anne babalan olmak üzere 210 çocuk ve anne-babaJan araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada, çocuğun kendisine ve ailesine ilişkin bilgileri elde edebilmek için“ Kişisel Bilgi Formu”,aile yapılanın ortaya koymak için“Aile Yapısını Değerlendirme Aracf'(AYDA) ve anne-çocuk ilişkisini değerlendirmek içinde ”Aile Çocuk İlişkileri ÖlçeğkAnne Formu"(PARQ) uygulanmıştır. Alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin aile yapılan ve anne-çocuk ilişkisi anlamlı bir farklılık göstermiştir. Üst sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin, alt sosyo-ekonomik düzeydeki ailelere göre, aile yapılannı ve anne-çocuk ilişkisini daha olumlu değerlendirdikleri bulunmuştur. Annenin yaşı, ailelerin aile yapısında ve anne-çocuk ilişkisinde anlamlı bulunmamıştır. Annenin eğitim durumu, ailelerin aile yapısında ve anne-çocuk ilişkisinde anlamlı bir farklılık göstermiştir. Üniversite mezunu annelerin aile yapışım ve anne- çocuk ilişkisini daha olumlu değerlendirdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is done to find out the structures of the families in low and high socieconomic levels and to examine the relationships between mother-child. The sample of the research is selected from the low and high socioeconomic levels by randomly. 90 students and their parents from low socioeconomic level, 120 students and their parents from high socioeconomic level are taken in this research.“Personal Information Form”is applied in order to get information about the child and the family.“Family Structure Evaluation Tool ”is applied to find out the structures of the families, also“Parental Acceptance-Rejection Questionnaire-Mother Form”are used to evaluate the relationships between mother and child. The structures of low and high socieconomic level of families and the relationships between mother and child are differed from eachother considerably. It is found that families in high socioeconomic level, evaluate the structure of the family and mother-child relationships more positively then the families in low socioeconomic level. The age of the mother is not found to be meaningful in family structures and mother-child relationships. The education level of the mother is showed the meaningful differences.lt is found that mothers graduated from university, evaluate the structure of the family and mother- child relationships more positively.