Gazi Üniversitesi; Gazi Eğitim Fakültesi, Kırşehir Eğitim Fakültesi ve Kastamonu Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programı son sınıf öğrencilerinin görüşlerine göre Avrupa Birliği eğitim politikalarının ilköğretim sosyal bilgiler dersinin genel amaçlarına etkisi
  1. Tez No: 144918
  2. Yazar: CENGİZ ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET AB ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de eğitim çok önemlidir. Kültür aktarımımızı ve toplumsallaştırmayı eğitim yoluyla sağlarız. Bu bağlamda önümüzdeki yıllarda AB 'ye girmemiz planlanmaktadır. AB'nin kuruluş amacı her ne kadar ekonomik gözükse de son günlerdeki faaliyet alanlarını devamım sürdürmek için eğitim alanına yöneltmiştir. Özellikle ilköğretim kademesindeki eğitim diğer eğitim kademelerine de temel oluşturduğu için ayrı bir önem taşımaktadır. Sosyal bilgiler dersi bizim toplumumuzun özelliklerini, gelenek ve göreneklerini, kültürünü ve en önemlisi Türk vatandaşı olmanın ayrıcalıklarını ve özelliklerini verdiğimiz derslerden birisidir. AB ekonomik birlikten sonra üye ülkelerini ve aday ülkelerini Avrupa Vatandaşı konusunda bilgilendirmekte ve yetiştirilmesi için alt yapı oluşturmaktadır. Ülkemiz de eğitim sistemini bu boyuta taşımaktadır. Bu araştırmada; araştırmanın problemini:“Gazi Üniversitesi; Gazi Eğitim Fakültesi, Kırşehir Eğitim Fakültesi ve Kastamonu Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı Son sınıf Öğrencilerinin Görüşlerine Göre Avrupa Birliği Eğitim Politikalarının İlköğretim Sosyal Bilgiler Dersinin Genel Amaçlarına Etkisi”cümlesi oluşturmaktadır. Burada amaç AB üyeliği sonrası sosyal bilgiler dersi genel amaçlarının nasıl değişeceğinin tespit edilmesidir. Bu araştırma 2003-2004 Eğitim- öğretim yılında Gazi Üniversitesi; Gazi Eğitim Fakültesi, Kırşehir Eğitim Fakültesi ve Kastamonu Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler öğretmenliği Programı son sınıfında okuyan 257 öğrencinin görüşleri ışığında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçlarıyla elde edilen veriler amaçlaraII uygun olarak (f) frekans, (%) yüzde ve (X) aritmetik ortalama, t- testi ve Oneway (Anova) testinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Analizler SPSS(Sitatistical Packet for Social Sciences) programı kullanılarak yorumlanmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin genel amaçlar alt boyutlarından vatandaşlık aktarımı konusunda AB'ye üye olunduğunda olumsuz etkileneceği tespit edilmiş, diğer alt boyutların ise olumlu etkileneceği görülmüştür. AB politikaları hakkındaki bilgi eksikliği temel sorunu oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu sorundan dolayı AB'ye olumsuz bakıldığı görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin babalarının mesleklerine göre vatandaşlık aktarımı alt boyutunda (ölü- diğer guruplar arasında) fark tespit edilmiş, annesinin eğitimi, mesleği, babasının eğitimi ve ailenin aylık gelirleri ile ilgili fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Like in EC countries, education is also important in our country. We comly our culture transfer and socialization by the help of education. In this concern, it has been planned that we enter EC in the following years. The foundation aim pt EC seeming however economical, it has been orjentated to the field of education in order to keep on the recent activity field's continuinity. The education in primery especially being the fundemental of other education parts, it has a differnet importance. Social Science Lesson is perhaps the most importanat of all lessons in which we teach our society's characteristics, traditions and especially the privilege of being a Turkish citizen. EC, after economical unity, has been informing its member countries and its candidate countries about European Citizenship and forming a background. Our country is carrying the education to this dimension. In this research it has been tried to establish how the general aims of social science lessons will change after the EC condidateship“Gazi University; Gazi Faculty of Education, Kırşehir Faculty of Educaton and Kastamonu Faculty of Education in 4th grade students in social scinece opinions of according to education programme the politicis of the education system EC applies to the general aims of social scien lesson”is the problem of the research. Here the aim is to etablish how the aims of social science lessons will change after the EC condidateship. This research has been carried out amoung the opinions of 257 4th grade students İn social scinece education programme in Gazi University; Gazi Faculty of Education, Kırşehir Faculty of Educaton and Kastamonu Faculty of Education in 2003-2004 Education Year. The dates obtained by data collecting tools have beenIV analysed with the help of (f) frequency, (%) percent and (X) arithmetical average, t- test and oneway (anova) test suitable for the aims. Analysis have been commented using SPSS(Statistcal Packet For Social Sciences). In this research, it has been established that students would be affected negatively when being memeber to EC in the general aims sub-dimensions topic of citizenship transfer, and it has been observed that the other sub-dimensions would be affected positively. Because of this problem, it has been observed that EC is looked negatively. A difference has been established in the sub-dimensions of citizenship transfer according to the occupations of the students' fathers who joiin the research, and no differnece has been found according to their mothers' education, occupation, their fathers' education and the family's income.