'El-'Arabiyyetu'l-Mu'asira' adlı eserinin Arapça öğretimi açısından değerlendirilmesi
Examination of the series 'al-Arabiyyetu'l-Mu'asira' with regard to Arabic language teaching
- Tez No: 144985
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Ülkemizde Arapça öğretiminde yaygm tek kaynak ders kitaplarıdır. Bu faktör göz önüne alındığında, Arap dili alanında hazırlanmış olan ders kitaplarının incelenme ve değerlendirilmesini yapmanın bir gereksinim olduğu düşünülmektedir. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışma, genelde yabancı dil öğretiminde izlenen yöntem ve yaklaşımlara yeni bir bakış kazandırarak Türkiye'de yabancı dil öğretimine, özelde el-'Arabiyyetu'l-Mu'âsira adlı seriden yararlanma hedefinde olanlara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve alam üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, dilin tanımı, yabancı dil öğrenim ve öğretim süreci, yabancı dil öğretim yöntemleri ve Türkiye'de Arapça öğretimi ile Arapça Öğretiminin ülkemizde günümüzdeki durumu konuları ele alınmıştır. ikinci bölümde, yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi ana başlığı altında; dil öğrenim/öğretim sürecinde önemli faktörler ve bunların rolü, ders programı, izlence ve izlence türleri, ders kitabının seçimi ve özellikleri, ders kitabının yardımcı materyalleri ile Arapça ders kitaplarında bulunması gereken özellikler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde el- 'Arabiyyetu 'l-Mu 'âsim adlı ders kitabı serisinin genel bir tanıtımından sonra incelemesi yapılmış, gerekli görülen konularda seri için önerilerde bulunulmuş ve son olarak bu seri G.Ü.G.E.F. Arapça Öğretmenliği Ana Bilim Dalı başta olmak üzere hâlen pek çok üniversitelerin Arap Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde kullanımı devam eden, Riyâd Kral Su'ûd Üniversitesi tarafından hazırlanmış; el-'Arabiyye li'l-Hayât adlı dört ciltlik ders kitabı serisi ile karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak inceleme sonucunda ulaşılan kanaat ve düşünceler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The general resources for the Arabic language education in our country are text books. If we take this factor into consideration, it comes out that a research on books prepared in the Arabic language field comes out as an urgent requirement. This work, consisting on the 'introduction', 'conclusion' and three chapters, aims to bring a new point of view to the methods and approaches, in general in the foreign language education in Turkey, and particularly to guide them, intending to use the a/- 'Arabiyya al-Mu 'âsira series in this field. The 'Introduction' chapter includes the importance, aims and the field of the work. The first chapter defines the language and deals with the subjects; the foreign language education and instruction process, the foreign language education methods, and Arabic language instruction and it's current situation in our country. The second chapter, under the heading 'Text books in foreign language instruction'; dwells upon main factors and their roles on language education/instruction process, the course program, visual programs and types of visual programs, the selection of text books and their specifications, accompanying material of the text books, and the specifications an Arabic language text book should carry. The third chapter, introduces first the text book series a/- 'Arabiyya al- Mu' âsira generously. This is followed by the research of the aforesaid series, whereby proposals are made where it is seen as necessary. The comparative presentation with the four volumed series al-Arabiyya li al-Hayat, prepared by the Riyad University, which is still be used at the Gazi University Gazi Education Faculty and in many Arabic language and literature departments of our universities, is given at the end of the chapter. The 'conclusion' chapter includes a general evaluation of the whole work and the opinions and advices arising from the research.