Web tasarımlı bir fen bilgisi materyalinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Developing, implementing and evaluating of a Web designed science material
- Tez No: 144986
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, web tasarımlı bir fen bilgisi materyali geliştirerek, geleneksel öğretim ile web-destekli fen öğretimini metodunun ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin fen basanlarına ve bilişsel gelişimlerine olan etkisini araştırmak olmuştur. Bunun yanında öğrencilerin fen bilgisi ve kavram haritalarına karşı olan tutumlarındaki değişiklik incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Yomra Merkez İlköğretim Okulu'na giden toplam 100 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma 2002-2003 bahar yan yılında ve 8 haftalık bir süre boyunca yapılmıştır. Her iki öğretim metodunu karşılaştırmak amacıyla ünite bazında web tasarımlı bir fen bilgisi materyali geliştirilmiştir. Uygulama süresince, birinci grupta web- destekli öğretim, ikinci grupta geleneksel öğretim metodu uygulandı. Çalışma başında, veri toplama araçlarını oluşturan basan testi, fen bilgisi tutum ölçeği ve kavram haritası tutum ölçeği, her iki gruba ön-test olarak uygulandı. Yine aynı araçlar çalışma sonunda tekrar her iki gruba son-test olarak uygulandı. Bu araçlardan elde edilen verilere SPSS yardımıyla bağımsız t testi ve Tek Yönlü Anova Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developing, Implementing and Evaluating of a Web Designed Science Material The purpose of this study was to investigate the effects of web-supported and traditional instruction approach on science achievement and cognitive development. In addition, changes on students' attitudes towards science lessons were compared in the end of the study. And also, another aim was to determine whether any change in students' attitudes towards web-supported and classic concept maps. The sample of this study consists of total 100 students at the Center Primary School of Yomra town in Trabzon. Web-supported science material was applied in the experimental group and also traditional instruction was applied in the control group. At the beginning of study, achievement test (AT), science attitude scale (S AS) and concept map attitude scale (CMAS) were treated to the two groups as pre-tests. Also, the same data collecting tools were applied to each group at the end of the study. The data obtained from these tools were analized by using SPSS statistic package program, including independent t test, one-way ANOVA Tests.