Manyetizma konularının lisans düzeyindeki öğretiminde, geleneksel öğretim yöntemi ile işbirlikli öğrenme yönteminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of traditional teaching method with cooperative learning method relating undergraduate magnetism topics
- Tez No: 189851
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Yapılan alanyazın incelemeleri sonucunda öğrencilerin manyetizmakonularına yönelik ciddi anlamda öğrenme güçlüğü çektiği ve yanılgılarının olduğu,ayrıca bu konuların öğretimine yönelik yöntem öneren çok az sayıda çalışma olduğubelirlenmiştir. Bu noktadan yola çıkılarak çalışmada, lisans düzeyindeki manyetizmakonularının öğretiminde geleneksel öğretim yöntemi ile işbirlikli öğrenmeyönteminin, öğrencilerin akademik başarısı, temel kavramları ve bu kavramlararasındaki ilişkileri öğrenme düzeyi, konulara yönelik edindikleri bilgileri ileöğrenilen kavramları ve bu kavramlar arasındaki ilişkileri hatırda tutma düzeyi, fizikdersine yönelik tutumu ve kendilerine duydukları güven, fizik konularını anlamadaetkili olan etkenlere verdikleri önemler üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması, deneyve kontrol grubu öğrencilerinin yapılan uygulama ve uygulamanın içeriğine yönelikdüşüncelerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada kontrol (N1=50) ve deney (N2=50) gruplarınınoluşturulmasında yansız atama kullanılması nedeniyle gerçek deneme modellerindenolan ön ölçüm - son ölçüm kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Çalışmanınörneklemini, 2005-2006 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca EğitimFakültesi, İlköğretim Bölümü, İlköğretim Matematik Öğretmenliği AnabilimDalı'nda, I. öğretim 2. sınıfta öğrenim gören ve Genel Fizik II dersini alan 100öğrenci oluşturmuştur. Dört haftalık bir sürede, deney grubunda işbirlikli öğrenmeyöntemi tekniklerinden ?Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim? ve ?Birleştirme?teknikleri ve işbirlikli gruplarda problem çözme ve deney yapma öğretimsel işleri,kontrol grubunda ise geleneksel öğretimi uygulanmıştır.?Manyetizma Konuları Başarı Ölçeği?, ?Manyetizma Konuları KavramÖlçeği?, ?Fizik Dersine Yönelik Öğrenci Tutumları Ölçeği?, ?Fizik Dersine YönelikGüven ve Önem Ölçeği? ve her iki gruptaki öğrencilerinin yapılan uygulamaya veuygulamanın içeriğine yönelik yazılı görüşleri veri toplama aracı olarakkullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 11.0 istatistik programı ileortalama, standart sapma, ilişkisiz örneklemler t testi ve eşlenik çiftler t testiistatistiksel teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yazılıgörüşlerindeki ortak noktalar belirli başlıklar altında toplanarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencilerinmanyetizma konularına yönelik akademik başarılarının artırılması, temel kavramlarınve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin öğrenilmesi, edinilen bilgilerin hatırlanması,fizik dersine yönelik tutumların ve fizik dersinde kendilerine olan güvenlerininartırılması ve fizik dersini öğrenmelerinde etkili olduğunu düşündükleri ve önemverdikleri etkenlerde farklılıkların oluşturulması üzerinde geleneksel öğretimyöntemine göre anlamlı bir şekilde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. İki yöntemarasında temel kavramların ve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin hatırlanmasıaçısından bir farklılık olmadığı görülmüştürDeney grubu öğrencilerinin yazılı görüşlerinde, işbirlikli öğrenmeyönteminin etkili ve kalıcı bir şekilde öğrenmelerini sağladığını, derse katılma veçalışma isteklerini artırdığını, dersi eğlenceli zevkli kıldığını, arkadaşlarıyla ve dersöğretmeniyle iletişimlerini artırdığını, kullanılan materyallerin açık ve anlaşılırolduğunu ve etkinliklerin öğrenmelerini desteklediğini belirttikleri görülmüştür.Kontrol grubu öğrencilerinin, fizik dersinin sadece öğretmenin anlatmasıylaöğrenilemeyeceğini, derste ancak dinleyebildikleri kadarını öğrendiklerini amadikkatlerinin çok çabuk dağıldığını, kendilerini pasif kıldığını, yöntemin başarısınınöğretmene ve öğretmenin anlatım şekline bağlı olduğunu belirttikleri görülmüştür.Bunun yanında bazı öğrenciler dersi öğretmenin anlatmasını iyi olduğunubelirtmişlerdir.Elde edilen sonuçlara dayanılarak, okuyuculara bazı önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A brief research has clearly shown that, most of the students experiencesevere learning difficulties and have serious misconceptions relating magnetism. It isalso clear that, there are few studies which propose a method about teachingmagnetism topics. For this reason, this research aims to compare effects of traditionalteaching method and cooperative learning method on students? achievement, learninglevel of fundamental concepts and relationship within, level of retention ofknowledge and concepts, students? attitudes and self-confidence towards physicscourses and importance of the factors which affect their learning all concerningundergraduate magnetism topics. The study also investigates the ideas of the studentson the methods and content of the instruction.The study employs pre-test and post-test controlled experimental method.The sample comprised of a group of students half of it chosen as experimental group(N1=50) and the rest of it was chosen as control group (N2=50) out of 100 secondgrade undergraduate students all attending General Physics Course in the Departmentof Primary Mathematics Education at Education Faculty of Buca, Dokuz EylülUniversity. Cooperative learning techniques named as ?Asking and LearningTogether? and ?Jigsaw? were applied to the experimental group while traditionalteaching techniques were performed on the control group students for about fourweeks. Two instructional behaviours named as cooperative problem solving andexperimenting were also used in experimental group.Data collection tools of the research are ?Achievement Test for MagnetismTopics?, ?Concept Test for Magnetism Topics?, ?Students? Attitude Scale TowardsPhysics?, ?Confidence and Importance Scale Towards Physics? and students? ideason methods and content of the instruction. The data which obtained from the testsand scales were evaluated with the techniques of means, standard deviation,independent-samples t-test and paired-samples t-test by means of SPSS 11.0statistical program. Students? ideas were classified into groups according to commontitles.The research exposes that cooperative learning method is significantly moreeffective than traditional teaching method in terms of increasing students?achievement, providing a better learning of fundamental concepts and relationshipwithin them, providing a better retention on the knowledge, enhancing students?attitudes and self-confidence towards physics courses and changing students?importance of factors effecting their learning. It was, however, not found statisticallysignificant difference between both methods on the retention of fundamentalconcepts and relationship within them.It was clearly seen from their written opinions that the experimental groupstudents agree on the cooperative learning method provides an effective andpermanent learning, improves their attendance to the lesson and study willingly,makes lessons more entertaining and enjoyable, enhances their relationship betweenfriends and the teacher. It is also revealed that, students find the teaching materials ascomprehensible, clear and learning activities support their learning.The control group students, on the other hand, indicate that physics topicscan not be learnt with only teacher presentation, they can learn as they listen but theylose their concentration quickly, all fell passive, success of the traditional methoddepends very strongly on the teacher and his/her presentation performance. Somestudents, in contrast, expressed that teacher presentation is the most suitable methodfor a better learning.Based on the outcomes of the research, some implications and suggestionsare finally presented for the readers.