Türkiye'de Arapça öğretimi açısından 'İmam Hatip Liseleri Yeni Programa Uygun Arapça' adlı ders kitabı serisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 144988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHANER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Giriş, dört bölüm, sonuç ve iki ekten oluşan bu çalışma, yabancı dil öğretim sürecinde önemli bir kaynak olan ders kitapları ile destekleyici tamamlayıcı iüLcryallerin dil gelişimindeki rolüne değinerek,“ İmam - Hatip Liseleri Yeni okrama Uygun Arapça”isimli ders kitabı serisinin Türkiye'de Arapça öğretimine darını belirlemeyi ve söz konusu ders kitabı serisinin destekleyici- tamamlayıcı iyallerinin yapısı ve özeliklerini inceleyip, gerekli görülen yerlerde önerilerde ' 1 1 nmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde; çalışmanın amacı, önemi ve alam üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde dilin tanımı, Türklerde Arapça öğretiminin tarihsel gelişimi bugünkü durumu alt başlıklarıyla Türkiye'de Arapça öğretimi ele alınmaya a, ı silmiştir. İkinci bölümde, yabancı dil öğretim yöntemlerinin değerlendirilmesi adı da, çağdaş öğretim yöntemleri geleneksel, bilişsel ve duyuşsal olarak üç ana ıslığa ayrılarak; yaklaşım, tasarım ve uygulama açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi başlığı i' uda dil öğrenim/ öğretim sürecinde önemli kabul edilen bazı unsurlar ve rolleri, i/.knce tasarımı, izlence türleri ve formatları üzerinde durularak, ders kitabı ve ders ' ibının destekleyici- tamamlayıcı materyallerinin taşıması gereken genel özellikler itilmiştir. Dördüncü bölümde;“ İmam - Hatip Liseleri Yeni Programa Uygun Arapça”idiı ders kitabı serisinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Düzenlenen öğrenci 1 'ti ve öğretmen anketiyle, Arapça ders kitaplarından beklentileri tespit edilmiş ve < >. konusu ders kitabıyla karşılaştırılması yapılmıştır. Son bölümde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak varılan «nnuç sunulmuştur. Ek l'de öğrenci ve Ek 2 'de öğretmenlere uygulanan anketlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which consists of introduction, a conclusion and four chapters, aims to find out the contributions of“ İmam - Hatip Liseleri Yeni Programa Uygun Arapça”a text book to the foreign language education in Turkey, in general to the education of the Arabic, in particular and the study examines the structure and characteristics of supportive-supplementary materials of the above-named textbook and makes suggestions when it is required. In introduction, the significance of the study, its aim and its main theme are emphasised. Chapter One tries to investigate the education of the Arabic in Turkey under the titles of“ the defination of the Language”the historical development of the education of the Arabic in Turkey and its condition today. In Chapter Two, under the titles of“the evaluation of the methods of the foreign language education”are divided into three main goups as traditional, communicative and affective and principal methods of foreign language education are considered from the points approach, design and application. Chapter Three, observes the role of textbook in foreign language education. Some elements which are considered important in the process of the foreign Language education, syllabus design and its types, characteristics that are required in a textbook and materials are the other topics which are examined in the same chapter. Chapter Four examines and investigates the textbook“ İmam - Hatip Liseleri Yeni Programa Uygun Arapça”. After a short information about this book, the questionnaire which was prepared for students and teachers is laid under consideration and after this, some suggestions are made. Conclusion provides a general survey of the study and gives the conclusions thats the study reached. Appendix One presents the questionnaire applied to students and the teachers.