Yaratıcı dramanın ilköğretim 3.sınıf matematik dersinde öğrenmeye, bilgilerin kalıcılığına ve matematiğe yönelik tutumlara etkisi
The effect of creative drama on learning, permanence of information and attitudes, in mathematics lesson's of third grade elementary education
  1. Tez No: 144994
  2. Yazar: HÜSEYİN CAHİT KAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, yaratıcı dramaya göre hazırlanan öğretim etkinliklerinin öğrencilerin matematik başarılarına, öğrenilen bilgilerin kalıcılığına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, ilköğretim üçüncü sınıf matematik dersi ölçüler ünitesinin“uzunluk ölçüleri”konusu ele alınmıştır. Araştırma, 2003-2004 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Ankara ili Çankaya ilçesi Anıttepe İlköğretim Okulu iki 3. sınıf şubesinde yapılmıştır. Uzunluk ölçüleri konusunun öğretiminde deney grubunda yaratıcı drama, kontrol grubunda geleneksek öğretim yöntemi uygulanmıştır Araştırma deneysel bir çalışma olup,“uzunluk ölçüleri”konusu için hazırlanan çoktan seçmeli ölçme aracı kullanılmıştır. Öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlanm belirlemek amacıyla da tutum anketi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gruplara, öğrenilecek konu öncesi ön-test, ön-tutum anketi, öğrenilen konu sonunda son-test, son-tutum anketi uygulanmıştır. Bununla birlikte öğrenilen bilgilerin hatırlanma durumunu belirlemek için son-testlerin yapıldığı günden 1 ay sonra kalıcılık testi her iki sınıfa uygulanmıştır. Kalıcılık testi ile grupların unutma dereceleri belirlenmeye çalışılmıştır. îki yöntemin öğrencilerin erişileri üzerine etkisini belirlemek için son test puanları üzerinde 2x2 ANOVA modeli11 uygulanmıştır. Bu analizde ön test puanlan dışsal değişkenleri ortadan kaldırmak için kovaryant olarak alınmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen bulgulara göre; grupların son test basan puanlan arasında, deney ve kontrol gruplannın erişi puanlan arasında, deney ve kontrol gruplarının kalıcılık puanlan arasında deney grubu lehinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunun son test ve kalıcılık testi puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Fakat bu fark kalıcılık testi basan puanlan ortalamasının son-test basan puanlan ortalamasından yüksek olması sebebiyle öğrenilen bilgilerin unutulmadığmı ortaya çıkarmıştır. Bulunan sonucun deney grubu lehine olduğu görülmektedir. Kontrol grubunun son test ve kalıcılık testi puanlarına göre geleneksel yöntemin öğrenilen bilgilerin kalıcılığı üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Deney grubunun ön-tutum ve son-tutum puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda; yaratıcı drama yöntemi uzunluk ölçüleri konusunun öğretiminde öğrenme, bilgilerin kalıcılığı ve derse yönelik öğrenci turumlan üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of teaching activities according to creative drama, on students' mathematics achievement, permanence of information and attitudes toward mathematics determined by researcher. In the context of this research, subject of“Measurement of Length”in Measurement unit was investigated. This research was carried out in two third class of Anittepe Primary School in Çankaya in Ankara at second semester of 2003-2004 educational year. For teaching of“Measurement of Length”, teaching method of creative drama was applied in experimental group and traditional teaching method was applied in control group. This research is an experimental study Multiple choice test was used for subject of“measurement of length”. Attitude scale was used for measuring attitudes towards mathematics Before teaching of subject, pre-test and pre-attitude scale were applied in both experiemental and control groups. After teaching of subject, post test and post- attitude scole were applied in both groups. In addition, permanence test was applied after a month in order to identify permanence of informations. For determining effects of two methods on students' achievement, 2X2 ANCOVA model was applied on post-test scores, In this analysis, pre-test scores were taken as covarient in order to put away outside variables.IV According to findings which were obtained after research; It is found that there is a significant difference between achievement scores of experimental group. Also it is found that there is a significant difference shows that permonence test scores are higher than post-test scores so information which are acquired by students, were not forgotten. It is seen that findings are in favour of experimental group. According to post-test and permanence-test scores of control group, it is seen that there is not any positive effect of traditional teaching method on permanence of acquired knowledge of students. It is found that there is a significant difference between pre-attitude and post-attitude scores of experimental group. After analysis of data, it is found that method of creative drama has effect on students' attitudes toward mathematics and permanence of acquired knowledge in subject of“measurement of length”.