Türk ve İran minyatür sanatının incelenmesi ile grafik eğitiminde minyatürün önemi üzerine bir araştırma
Iranian and Turkish miniatura and the importanse of its study graphic educational programs
- Tez No: 145002
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın konusu:“Türk ve İran Minyatür Sanatının incelenmesi ile grafik eğitiminde minyatürün önemi”dir. Minyatürün temelleri, zengin ve tarihi, kültür direklerine dayanıp ve bir anlamda, İrfani kültür ve edebiyâtm bir parçasıdır (yani kendi başıâa bir asalet, kültür ve değerdi) ve doğal olarak böyle bir geçmiş, minyatür sanatının kalıcılığına sebep olur. Aym zamanda, yüzyıllardır bütün dünyada, minyatür sanatı müzeler ve kütüphanelerde kitapların ve resim sanatının tarihçesinin önemli ve güzelliklerle dolu bir büyük parçasıdır. Grafik tasarımı (resim ve yazı yolu ile mesaj ve bilgileri iletme) sanayi ve üretim ile tüketim dünyasmın (20. yy'lardan sonra) gereksinimidir. Soğuk ve ruhsuz teknoloji dünyası sanatla güzel ve sevimli oluyor. Grafik tasarımı bütün dallarıyla başka sanatlarla (resim, fotoğrafçılık, kalyografi....) yakın ilişkisi vardır. İllusstrasyon (yazıyı, resimle daha açık, geniş, aydm ve kapsamlı hale getirmek) minyatür ve grafiğin ortak yanlarından biridir. Dolayısıyla, grafik sanatında milli ve kültürel hüviyet ve kişilik ortaya çıkarmak için, minyatür sanatını bütün semboller ve gizemlilikleriyle tanımak çok büyük önem taşıyor. Grafik eğitiminde minyatür sanatının tanıtılmasının önemi bu araştırmanın temel konusudur. Bu konunun önemini incelemek amacıyla ve minyatür dünyasının tanıtımı için, minyatürün arif sanatçısının düşüncelerini anlatan semboller ve minyatür sanatının özellikleri ile tanışıp ve sonra İran ve Türkiye'deki minyatür sanatının tarihini gözden geçireceğiz. Daha sonraki bölümlerde grafik tasarımının uygulanma alanlarını inceleyerek grafik ve minyatürün ortak temellerini ele alırız. Bütün bu incelemelerin sonunda öneri olarak, minyatürün sanatının ve onun özellMerinin tanımı grafik eserlere milli ve kültürel anlam kazandırıldığına inanarak grafik eğitiminde öğrencilerin minyatür sanatıyla tanışmalarını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
This research is a survey on Iranian and Turkish minature and the importance of its study in graphic educational programs. Miniature is based on powerful foundations of ancient cultures of Iran and the neighbouring areas. And it pictures the great culture, literature and grand mystic images. Intrinsically miniature is by itself a kind of genuine culture and value and such an immense background is a strong proof of its valuability and duration. Also, on the other hand, miniature has a special place in books, museums and iberaries throughout the world and the artistic history. This again, in its part, is another reason for grandeure and durability of this art. Actually graphics (introduction and understanding messages though drawing and writing) originates for necessities of the world of production and consumption (sciences and industries) in the 20th century. The cold and empty world of industry and technology becomes beautiful, pleasant and even adorable by art. Graphics with all its practical branches has a close connection with arts such as photography, calligraphy, painting, and.... Visualizing (To make a piece of writing more clear, evident and expanded through pictures) is the common denominator between miniature and graphics and the base and essence of each of these arts. Thus in order to create a cultural and national identity in practical graphics a deep understanding of miniature as an art with all its dimensions, and a knowledge of the language of symbols and mysteries of pictures and colours is essential. This study thus aims to explain the importance of miniature in graphic educational programs. To examine the importance of this topic, after surveying the characteristics of the visual world and understanding the mysteries and symbols used by the mystic miniature paintist in presenting the thoughts and uideas, the present study aims to deal with the history of this art in Iran and Turkey. In proceeding chapters the study will introduce graphics and its practical branches and will analyse the characteristics and the common denominators between graphics and miniature. Believing in the fact that understanding the art of miniature and its visual effects gives cultural and national identity to the graphic works we can observe the importance of educational aspect of miniature in the graphic educational curriculum. m