Lise III. sınıflarda Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Kurtuluş Savaşı nasıl anlatılmalıdır?
How to teach the Turkish ludipendance war with in the lesson of Turkish Republic History of Revolution and Kemalism given for the classes at high school grade 3
- Tez No: 145010
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
tarihini bilen, milletinin tarihteki basanlarından gurur duyan ve bu gururu yeni basanlar için itici güç unsuru olarak kullanan, başansızlıklardan dersler çıkaran, kültür milliyetçiliği anlayışını benimsemiş, çağdaş ve modern bireyler yetiştirmektir. Bu amaca ulaşabilmek için öncelikle öğrencilerin zevk aldıklan, sevdikleri bir ders ortamı yaratabilmek en önemli ön koşuldur. Klasik anlamda dersin öğretmen tarafından anlatılması veya öğrencilere anlattınlması, hem öğretmen hem de öğrenci için son derece sıkıcı ve çekilmez bir ders ortamı yaratır. Bu durum dersin amacına yaklaşmasındaki en önemli ön koşulun gerçekleşmemesi dolayısıyla dersin amacına ulaşamaması sonucunu doğurur. Yaratıcılıktan yoksun böyle bir ders ortamı, öğretmenin kendini tekrar etmesi ve kendini geliştirememesine sebep olmaktadır. Eziyet haline gelen bir dersi de öğrencilerin ilgi ile izlemeleri mümkün değildir. Bu amaçla bütün bu olumsuzluklan ortadan kaldıran, ders ortamını öğretime uygun hale getiren, öğrencilerin ilgi, bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, öğrenciyi daha aktif hale getiren bir uygulama yapmak gereklidir. Aynı zamanda tüm ülkedeki ders öğretmenlerinin asgari müştereklerde buluşan bir; program takip edebilmeleri amacıyla bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education on history is one of the components which shapes a society and a nation. The aim of this education is to train contemporary and modern individuals who know about their nation's past; is proud of success that they use as propulsive power to achieve new deeds; take warnings from failures ; and adopted cultural nationalism. To realize this aim; the first and unique precondition is, that, to form up a lesson's environment from which students get pleasure and they like. In classical meaning; lessons been given by the teachers or having been lectured by students create a very boring environment both for students and teachers. Therefore, just because of not for realisation of the precondition, it results in not meeting the aim set forth. Such a lesson's environment deprived of creativity causes teachers' repetitions and to not improve in themselves. It is impossible for students to trace a lesson which has been a torture. With this purpose, it is necessary to have an qualification which can remove all of these negativeness ; form a suitable training environment ; aim students' ability, knowledge, skills to raise up to the highest points; and make students much more active than normal. At the same time, this study has been made so that teachers all around. Turkey can follow a programme meeting common points.