Orta öğretim kurumlarında verilen sanat eğitim derslerinin öğrencilerin sanatla ilgili meslek seçimlerine etkisi
The influence of art courses in secondary education on art-related occupational choices students
  1. Tez No: 145011
  2. Yazar: MEHMET MERCİMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çağdaş ve uygar toplumların en önemli ortak yanlarından biri, sanata ve sanatçısına verdiği değerdir. Sanat' yoluyla hayatını sürdüren, sanatı kendisine meslek olarak seçmiş insanlar“Sanatçılar, Sanat eğitimcileri, Sanat Tarihçileri vb.”bunun ilk temellerini, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarından aldıkları sanat eğitimi dersleri ile atarlar. İnsanların meslek bilincinin tam olarak oluştuğu dönem ise, ortaöğretim dönemidir. Bu yüzden araştırmamızda bu dönemi ve bu dönemde verilen sanat eğitimi derslerini ele aldık. Ortaöğretim kurumlarında verilen sanat eğitimi, öğrencileri hangi ölçüde sanata yönlendirmektedir? Sanat eğitimcileri; öğrencilere sanatsal meslekleri ve sanatı tam manası ile anlatabiliyor mu? Bu soruların cevabı tez araştırmasında bulunmaya çalışılmıştır. Farklı bölgelerden seçilen üç lisede öğrencilere yönelik bir anket çalışması yapılmış, bu sayede öğrencilerin sanata ve sanatsal mesleklere bakış açısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca okullarımızda verilen sanat eğitiminin niteliği; teorik kaynaklar, görüşmeler ve gözlem yoluyla incelenmiştir. Anket sonuçlan tek tek yorumlanmıştır. Tez araştırmasında sık. sık bahsi geçecek olan“Sanat Eğitimi”sözü ortaöğretim kurumlarında verilen sanat derslerinin, plastik sanatlarla ilgili bölümünü kapsamaktadır.“Sanat Eğitimcisi”ise bu derslere giren öğretmenleri tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY One of the most important common aspects of the contemporary and civilized communities is esteem paid for the art and artists. People elected the art as a profession themselves and keep their lives by means of art such as“Artists, Art Educators, Art Historians, etc.”found initial basis of these with art education courses taken before primary and middle education schools. The period constituting the professional conscious of people is the middle education period. Therefore, we took up that period and art education courses given in this period in our search. How the art education to be applied in the middle education schools does guide students in the way of art? Can the art educators tell the artistic professions and art to students by the exact meaning? It was tried to be found replies of these questions in the thesis search. A questionnaire study was carried out in three high schools selected in different regions aimed to students and by means of that study it was tried to be determined viewpoint of student for art and artistic professions. Moreover, qualification of art education applied in our schools was examined vie theoretical resources, discussions and observation. Outcomes of the questionnaire were commented one by one. Expression of the“Art Education”to be frequently mentioned in the thesis study contains the section regarding plastics arts of courses given in the middle education schools and“Art Educator”also describes the teachers of those courses.