Handling the problems in mixed-ability classes
Farklı yetenekli öğrencilerden oluşan hazırlık sınıflarında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 145018
  2. Yazar: MÜRÜVVET KURUBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
H ÖZET Bu çalışmanın amacı farklı yetenekli öğrencilerden oluşan sınıflarda ortaya çıkan sorunları aydınlatmak ve bu sorunları gidermek için çözüm önerileri sunmaktır. Bu çalışmada beş bölüm vardır. Birinci bölüm çalışmanın problemini, amacını, kapsamını, metodunu ve varsayımlarını belirtmektedir. II. Bölümde öğrencilerin farklı olduklarını ortaya sunan üç teori ve bu teorilerin farklı öğrenme stillerini sınıflandırarak eğitime etkisini detaylı bir şekilde inceleyen kaynak taraması sunulmaktadır. III. Bölümde öğrencilere uygulanan bir envanter ve hazırlık sınıfı okutmanlanyla yapılan röportaj yardımıyla nasıl veri toplandığı ve bu verilerin nasıl analiz edilip yorumlandığı açıklanmaktadır. IV. Bölümde öğrenme stilleri ve seviyeleri göz önünde bulundurularak hazırlanan aktivitelerin yer aldığı ders planlan önerilmektedir. Tezin sonuç bölümü olan V. Bölümde tüm çalışma genel olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT This study aims to shade light on the difficulties in a mixed-ability class and to suggest solutions for how to manage them. The study has five chapters. The first cahapter presents the introduction part, background to the study, the problem, aim and scope of the study, the method and the assumptions of the study. In chapter II, the rewiew of literature is presented including three theories related to diversity of students, the classification of learner styles and their impact on education. In chapter HI, the analysis of the data collected from the students through an inventory and from the lecturers through an interview is stated. Also, this chapter gives information how the data is collected, analyzed and interpreted in detail. Chapter IV suggests lesson plans which include activities based on learner styles and levels. Chapter V, which is the conclusion part of the study, summarizes the study.