Okul öncesi çocuklara yönelik piyano metotlarının incelenerek kullanılma durumlarının saptanması
Determining the usage of piano methods for pre-school children by examination
  1. Tez No: 145031
  2. Yazar: TUĞÇE KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
OKULÖNCESİ ÇOCUKLARA YÖNELİK PİYANO METOTLARININ İNCELENEREK KULLANILMA DURUMLARININ SAPTANMASI (Yüksek Lisans Tezi) TUĞÇE KAYNAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2004 ÖZET Bu araştırmada, okulöncesi çocukların piyano eğitimlerinde belli bazı metotların kullanılıyor olmasının nedenlerini ortaya çıkarmak ve bilinen ancak çok kullanılmayan metotları, piyano öğretim elemanlarına tanıtmak amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”ve“anket uygulama”yöntemleriyle hazırlanmış, anketlerle ulaşılan veriler frekans ve yüzde tablolarına dönüştürülmüştür. Bu araştırmanın konusu gereği, piyano öğretmenleri ve metotları evren olarak ayrı ayrı düşünülmüştür. Bu bağlamda 1. evren olarak, Türkiye'de okulöncesi çocuklara ders veren piyano eğitmenleri, 2. evren olarak ise okul öncesi (5-6 yaş grubu) çocuklar için kullanılan Ankara' dak i piyano metotları kabul edilmiştir. Ömeklem olarak ise; 1. örneklemi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Konservatuarı, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Bilkent Üniversitesi ve Sevda Cenap And Vakfında görev yapan toplam 53 piyano eğitimcisi, 2. örneklemi ise söz konusu piyano eğitimcilerinin kullandıkları ve araştırmacının ulaştığı 12 piyano metodu oluşturmaktadır.u Araştırma sonucunda, okulöncesi çocukların piyano eğitiminde uzmanlaşmış piyano eğitimcilerine ve başlangıç piyano metotlarına kolay ulaşımı sağlayacak satış kurumlarına gereksinim duyulduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca ömeklemi oluşturan metotlardan, eğitimcilerin büyük oranda Denes Agay'ın Learning to play piano adlı metodundan yararlandığı, diğer metotları ise büyük ölçüde tanımadıkları ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Okulöncesi Çocuklar, Piyano Metotları Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Meral TÖREYİN
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINING THE USAGE OF PIANO METHODS FOR PRE-SCHOOL CHILDREN BY EXAMINATION (Master's Thesis) TU?CE KAYNAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2004 ABSTRACT In this research, it has been aimed to point out the reasons for use of some specific methods for piano training of pre-school children and to introduce the known but not widely used methods to piano instructors. The research, being a descriptive one, is prepared with“resource browsing”and“survey application”methods and the data acquired by the surveys are converted to frequency and percentage tables. Regarding the subject of this research, the piano instructors and the methods are considered as different universes. Accordingly, the piano instructors training pre school children in Turkey is considered to be the 1st universe and all of the piano methods for pre-school children (ages 5-6) is considered to be the 2nd universe. The 1st sample is 53 piano instructors working for Gazi University, Hacettepe Conservatory, Ankara Anadolu High School of Fine Arts, Bilkent University.SCA Music Foundation and the 2nd sample is 12 piano methods being used by those instructors. As a result, it has been found out that it is needed to have intructors specialized in pre-school children piano training and retailers to provide easy access to introductory level piano methods. Additionally, it has been revealed that theIV instructors are making use of Denis Agay's“Learning to Play Piano”mostly and they do not know other methods to a large extent. Keywords : Pre-School Children, Piano Methods Number of Pages : 104 Advisor : Doç. Dr. A. Meral TÖREYİN