5-6 yaş grubu piyano eğitimi gören ve piyano eğitimi görmeyen çocukların motor becerilerinin karşılaştırılması
Comparing the motor skills of the 5 ? 6 year-old children who have received piano training and the 5 ? 6 year-old children who have not received piano training
  1. Tez No: 227860
  2. Yazar: BESTE ÖZÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma 5-6 yaş grubu çocukların aldıkları piyano eğitiminin motor becerilerinin gelişimine hangi yönde etki ettiğini saptamak, piyano eğitimi gören ve piyano eğitimi görmeyen aynı yaştaki çocukların motor becerileri bakımından farklılıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocuklardan random (tesadüfi) olarak seçilmiş piyano eğitimi gören ve piyano eğitimi görmeyen olarak belirlenen 11er kişilik 2 gruptan oluşan toplam 22 çocuğu kapsamaktadır.Örneklem grupları içinde yer alan çocuklara hem motor becerileri ölçmeye yönelik Bruininks-Oseretsky Motor Beceri Testi'nin 3 bölümünden oluşan 4 alt test uygulanmıştır.Elde edilen verilerde piyano eğitiminin motor becerilerin gelişimi bakımından olumlu yönde ve anlamlı bir farklılık oluşturduğu saptanmıştır.Elde edilen sonuçlara dayanarak; 5-6 yaş grubu okul öncesi dönemdeki çocukların piyano eğitimi almalarını sağlayacak kurumsal alt yapı; donanım (müzik odası, piyano vb.), konusunda uzmanlaşmış eğitimci personel ve program geliştirme yönlerinden ele alınması, Eğitim Fakültelerinin Güzel sanatlar eğitimi anabilim dalları bünyesinde okul öncesi müzik öğretmenliği ve çalgı pedagojisi bilim dalları açılması sağlanması, okul öncesi genel müzik eğitimi içerisinde piyano eğitiminin yer alacağı programların geliştirilmesi ve okul öncesi dönemi kapsayan yaşlarda çalgı eğitimine başlanılması bilinci ailelere kazandırılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been made in order to determine in which way the piano training that 5-6 year-old children receive has been affecting the development of motor skills, and to reveal the differences between the children who receive the piano training and those who don?t, relating to the motor skills of them.The sample of the research involves 22 children- randomly chosen from a preschool children who are divided into 2 groups; one group receives the piano training and the other group doesn?t.The children who are in the groups of sample have been applied both 4 sub-tests which consist of 3 divisions of Bruininks- Oseretsky Test Of Motor Proficiency as to evaluate the motor skills.In the data collected, it has been confirmed that piano training has formed a positive and meaningful difference according to the development of motor skills.Based on the results reached, it is proposed that the institutional infrastructure to enable the preschool children in the age group of 5 ? 6 to receive piano training be handled in terms of training personnel who are professionals in supplies (music room, piano etc.) and program development, that preschool music profession of teaching and instrument pedagogy disciplines be opened in the structures of Fine Arts Education departments of Faculties of Education, that the programs of piano training among the general musical training be developed and that the families be helped gain the awareness of helping preschool children start to play instruments.