Ankara ili merkez ilçe ilköğretim okulları 7. sınıf kız ve erkek öğrencilerin resim yapma becerileri ile matematik problemi çözme becerileri arasındaki ilişki
Correlation between paint and problem solution skill, center of Ankara City's medium schools of 7 class girl-boy students
  1. Tez No: 145032
  2. Yazar: KANİ ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İlköğretimin ikinci kademesinde en belirgin biçimde görülen ilgi ve yeteneklerin ayrışması, Resim Sanatı ve Matematik arasında var olduğu düşünülen ilişki düzeyinin bulunması açısından belirleyici olduğu öngörüldüğünden, bu araştırma, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Araştırma, Ankara İli merkez ilçe ilköğretim okullarında yapılmıştır.“ Araştırmaya konu olan Resim Sanatı ve Matematik arasındaki ilişki, her iki disiplinin kendi alanlarındaki problemleri çözme becerileriyle açıklanmaktadır. Bu beceriyi belirlemek için her iki disiplin alanında birer problem oluşturarak, bu problemlere getirilen çözümlerin ölçülerek, öğrenci bazında derecelendirme sonucu yapılan istatistiksel çözümlemeyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Örneklemi oluşturan öğrencilere, konulu resim yaptırılmıştır. Bu resimler İl Milli Eğitim Resim Komisyonunda araştırmacı tarafından ilgili literatürden ve alandaki öğretmen ve uzmanların görüşleri doğrultusunda geliştirilen bir ölçek aracılığıyla derecelendirilmiştir. Sonraki aşamada, aynı öğrencilere İlköğretim Matematik Programında bulunan hedef-davranışların yine aynı programdaki ”problem çözme sürecindeki aşamalar“la örtüşen, araştırmacı tarafından matematik alanındaki uzman ve öğretmenlere danışılarak, onların görüşleri doğrultusunda geliştirilen 20 maddelik problem çözme testi uygulanmış, sonuçları derecelendirilmiştir. Her iki ölçüm sonucu elde edilen puanların istatiksel çözümlemesinde genel olarak öğrencilerin resim yapma becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki katsayısı pozitif bulunmuştur. Bu ilişkinin düzeyi ise düşük olarak yorumlanabilir. İlişkinin niteliğine bakıldığında ise, anlamlı bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. ivCinsiyet açısından bakıldığında ise, kız öğrencilerde resim yapma becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki pozitif ancak anlamlı bir fark olmadığı, erkek öğrencilerde ise aynı tür ilişki pozitif ve anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Kız ve erkek öğrencilerin resim yapma becerisini oluşturan, ”teknik beceri“ puanlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki pozitif ve anlamlı bir fark görülmezken, ”yaratıcılık“ sınıflamasında kız öğrencilerde aynı tür ilişki negatif, erkeklerde ise pozitif ve anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. ”Anlatımsal ögeler“de de aynı türden ilişkiye bakılmış, kız öğrencilerde ilişki katsayısı pozitif ve anlamlı bir fark görülmezken, erkek öğrencilerde pozitif ve anlamlı olduğu gözlemlenmiştir.. Araştırma sonucunda genel olarak ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin, Resim-İş Ders Programı 6-7-8 (M.E.B.,2000:5) ile Matermatik Ders Programı 6-7-8 (M.E.B.,2002:6)'de genel hedefler çerçevesindeki ortak paydalı amaçlarını oluşturan; ”yaratıcı düşünebilme, estetik duygular geliştirebilme ve diğer derslerde kullanılabilecek bilgi, beceri, yaratıcı davranış sergileme"ye ulaşmadaki seviyelerinin elde edilen bulgularla yorumlandığında düşük olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre sonuca bakıldığında ise. kız öğrencilerin bu amaçlara ulaşmadaki seviyeleri düşük bulunurken, erkek öğrencilerin orta düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Kani ÜLGER Ankara,2004
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research to determine between Art and Mathematics which already have been thought of corealation level for Ankara City of Central Area's Medium Schools of 7. class students who are seen the most distinctive separating of Ability and creative are including. The interaction of between Art and Mathematics which subject of resarch, leaning to the ability methods of solving problem in both dicipline area are expressed. To determine this ability, creating a problem in both dicipline and bringing measureable solvings to these problems, istatistic analysis had been applied by study to results of degree which students have, had been tried to occur. Sample of students had been applied paint with theme. These paints had been determined in Comission of Paint City of National Education by a measurement which had been invented by resarcher. After that, Target-Behaviours that covered Parts of Problem Solving Process in Mathematics Program of Elemantary School, 20 problems which developed by researcher in test method had been probed to same students and results of it had been estimated. The result of measurement in both area in same score category of geting points should be seen for istatistic analysis. The result of istatistic analysis, corealation between paint and problem solution skill of students are pozitiv. The level of this corealation can be commented as low. When look at feature of this corealation is observed as meanless. According to gender differences of students, corealation between paint and problem solution skill of girl students are pozitiv and meanless. The level of this corealation can be commented as low. Contrary to same corealation of boy students are pozitiv and meaning. The level of this corealation can be commented as medium. In the category under the paint score, correalition between technical and problem solution skill are pozitiv and meanless among the girl and boy students. viThe level of this corealation at boy students can be commented as medium. The level of this corealation at girl students can be commented as low. In the creation category of girl students corealation is negative. The level of this corealation at girl students can be commented as low. Contrary to girl students, corealation between creative and problem solution skill of boy students are pozitiv and meaning. The level of this corealation at boy students can be commented as medium. In the expression of paint elements category of girl students, corealation between expression of paint elements and problem solution skill are pozitiv and meanless. The level of this corealation at girl students can be commented as medium. In the same category, corealation between expression of paint elements and problem solution skill of boy students are pozitiv and meaning. The level of this corealation at boy students can be commented as medium. In the end of resarch elementary 7 class students' level of reaching degree to- Paint-Work and Mathematics lessons of 7 class targets whivh are including“creative thinking, developing esthetics feelings and using knowledge, skill to show creative behaviors”are low. According to gender differences of students, girl tudents' level of reaching degree to these targets are observed low while that of boy students are observed medium. Kani ULGER Ankara.2004 VII