Mesleki eğitim fakültesi grafik eğitimi anabilim dalı programında yer alan tasarım derslerinin tekstil tasarım sektöründe yeterlilik düzeyi
Adequacy level of conceiving lessons in department of graphic education of vocational education faculty in textile conceiving sector
  1. Tez No: 145037
  2. Yazar: BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, tekstil tasarım ve grafik tasarım uzmanlarının görüşlerine göre, grafik ve tekstil tasarım arasındaki; eğitim durumları, araç - gereç ve teknolojileri, uygulama yöntemleri ve ürüne yönelik hazırlıkları arasındaki ortak noktalan belirlemek ve bu benzer yönler ışığında, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Grafik Anabilim Dalı'na tekstil tasarımım da içeren bir eğitim programı hazırlamaktır. Araştırmanın bilimsel verileri kütüphanelerden, üniversitelerin ilgili bölüm lerinden, internet bağlantılarından literatür tarama yöntemiyle derlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket ve bir görüşme formu kullanılmıştır. Geliştirilen anket formu Ankara'da matbaa ve reklam ajanslarında çalışan toplam 100 adet grafik tasarımcıya, görüşme formu ise Bursa tek stil sektöründe, tekstil tasarımcı olarak çalışan toplam 14 uzmana uygulanmıştır. Uygulanan anket sonucunda elde edilen vereler, araştırmanın amacım gerçek leştirmek üzere analiz edilerek, her sorunun istatistiksel yöntemle frekans ve yüzdesi alınmış, tablolaştınlarak yorumlanmış ve genel değerlendirmesi yapılmıştır. Anket verilerine göre örneklerin grubunu oluşturan grafik tasarımcıların çoğunun tekstil taşanım konusunda herhangi bir eğitim almadıklan ve bu alana yöne lik çok azmin iş hayatında tasarım yaptığı belirlenmitir. Gerekli eğitim programı hazırlandığında ve tekstil tasanmının belli konulan grafik tasanmcılara öğretildiğinde, grafiklerin bu sektörde çalışabileceği sonucu ankete katılanların ortak görüşüdür. Görüşme verilerine göre diğer örneklem grubunu oluşturan tekstil ta sarımcıların, eğitim programlarının piyasayı destekler nitelikte olmadığı ve teorikten çok uygulamak eğitime yer verilmesi gerekliliği konusunda görüş bildirdikleri dikkati çekmiştir. Görüşme ve anket verilerine göre her iki tasarım alanında da aynı bilgisayar programlarının kullanıldığı, baskı teknik ve teknolojilerinin arasında büyük benzer likler olduğu ortaya çıkmıştır. Grafik tasarım eğitiminde, tekstil tasarım konu ve kavramlarına yönelik düzenlemeler yapıldığında, grafik tasarım mezunlarının tekstil sektöründe de çalışabilecekleri, edinilen bulguların sonucunda ortaya çıkan bir gerçektir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this research is to determine the common points among the methods of application, the preparations for the product, the technologies of mate rials, the educational positions between the graphic arts and textile from the point of view of the experts of graphic design and the experts of textile design and to prepare an educational program including also the textile design for Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Grafik Eğitimi Anabilim Dalı in the light of the similar aspects. The scientific data of the research was collected from the libraries, the related departments of universities and internet connections using the method of literature research. A survey which was developed by the researcher and an interview form were used as information collecting devices. The interview form which was developed for this research was applied on 100 graphic designers who work at printing houses and advertisiment agencies in Ankara and the interview form applied on 14 experts who work as textile designer in the textile sector in Bursa. The data which was collected as the result of the application of the interview was analysed to realize the objective of the research, the statistical frequency and per centage of each question was obtained, they were interpreted in tables and a general evaluation was performed. According to the data of the survey, most of the graphic designers who are in the model group did not have any education in the field of textile design and only a few of them did textile design in their work. It is the common opinion of the people who participated in the interview that if the necessary educational programme is pre pared and some particular subjects are taught to graphic designers, the graphic design ers are able to work in this sector. ivAccording to the data of the interview and the survey it has been understood that the same computer programme has been used in both fields of design, and there has been a lot of similarities the printing technics and technologies. It is a fact obtained as the result of the data that if the necessary regulations are realized in textile design subjects and concepts in graphic design education, the graduates of graphic design can work in die textile sector.