Resim-iş dersi öğretmenlerinin resim-iş dersi öğretmenliğine ve öğretim süreçlerine yönelik tutumları ve görüşleri
The investigation of art teachers for their method applications at art teaching and its periodical duration
  1. Tez No: 145038
  2. Yazar: SERAP TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Resim-İş dersi öğretmenlerinin Resim-İş öğretmenliğine ve öğretim süreçlerine yönelik tutumlannm ve görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmaya Ankara il sınırları içinde bulunan Çankaya, Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki 90 İlköğretim okulunda görev yapan 84 Resim-İş Öğretmeni katılmıştır. Bu araştırmanın yürütülmesinde tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma ile Resim-İş dersi öğretmenlerinin, mesleğe ve resim-iş dersi öğretim sürecine yönelik tutumları ile resim-iş dersi program ve öğretim uygulamaları değerlendirilmektedir. Bu belirlemeler, resim-iş dersi öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olması nedeniyle araştırma betimsel niteliktedir. Araştırmada nicel teknikler kullanılmıştır. Bunlar, öğretmenlere uygulanan anket ve tutum ölçekleridir. Anket ve tutum ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirliliği öncelikle 30 öğretmen ile sulanmıştır. Ankara'da 2003-2004 öğretim yılında Yenimahalle, Sincan, Çankaya, Beypazarı, Bala, Etimesgut ilçelerinde bulunan 65 okuldaki 84 öğretmen araştırmanın çalışma evrenini oluşturmuştur. Nicel verilerin analizinde yapı geçerliliğinin tespit edilmesi amacıyla Temel Bileşenler Analizi Tekniği (Principal Component Analysis) kullanılarak, ölçeğin kaç faktörden oluştuğu belirlenmeye çalışılmıştır. İstatistiksel çözümlemeler için SPSS (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak, Resim-İş Dersi öğretmenlerinin, resim-iş öğretmenliğine ve öğretim sürecine yönelik tutumlanmn olumlu olduğu, resim-iş öğretmenliğine ve öğretim sürecine yönelik tutumlannm cinsiyetlerine göre farklılık taşımadığı, resim- iş öğretmenliğine ve öğretim sürecine yönelik tutumlannm kıdemlerine göre farklılık taşıdığı, resim-iş öğretmenlerin resim-iş dersi programım uygularken çok sayıda faktörü göz önünde bulundukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpose of this research is the investigation of art teachers for their method applications at art teaching and its periodical duration. During the period of this research, 84 drawing course servicing instructors had participated from 90 primary schools of the capital city of Ankara's districts inÇankaya, Etimesgut, Sincan and Yenimahalle. Inquiry method is applied in execution of this research. With this research; manners of job utilities and course education processes with drawing course program and teaching applications of this course instructors are evaluated. These determinations are in descriptive status according to the drawing instructors. Quantitative techniques had been used in this research. These are the questionnaire and attitude which applied for the instructors. The validity and reliability is firstly examined with 30 instructors. In, 2003-2004 educational year term; from Ankara's districts of Yenimahalle, Sincan, Çankaya Beypazarı, Bala and Etimesgut 65 schools of 84 instructors had formed the base. For this investigation of quantitative data analysis structural validity stabilisation goal is applied for determination of how many factors of scale has occured by using principal component analysis. For statistical solutions, the Statistical Packet For The Social Science program has been contributed. In conclusion, there can be said that; the instructor's manners according to their job sight viewing and educational process and changes for their gender, has no differences; and on the other hand, seniorities by integration of this manner has differences. Lastly, what is told during the drawing instructors course program and scale program applications that there have many different factors.