Seçmen ihtiyaçlarının siyasal söyleme etkisinde halkla ilişkiler ve tanıtım uygulamalarının rolü
  1. Tez No: 145055
  2. Yazar: MURAT ELLİALTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
168 ÖZET Bu tezde, seçmen ihtiyaçlarının siyasal söylemler üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle tutumlar konusu ele alınarak, tutumların siyasal davranışlara olan etkileri belirlenmiş, bireylerin tutumlarına uygun biçimde siyasal partilerin ne gibi çalışmalar yapması gerektiği ortaya konmuştur. Ardından kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında seçmenlerin, kitle iletişim araçları ve siyasal partilerin uygulamaları üzerindeki etkileri gündeme getirilmiştir. Daha sonra Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidine bağlı olarak ihtiyaçların nasıl bir diziliş içerisinde bulunduğu, hangi ihtiyaçların öncelikli olduğu, bölgelere göre ihtiyaçların ne tür bir değişim gösterdiği ele alınmıştır. Farklı ortamlardaki ihtiyaçları tatmin etmek amacıyla hangi tür siyasal söylemlerin kullanılması gerektiği konusunda aydınlatıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, seçmenlerin siyasal kararlarında etken olan faktörler ele alınmış, bu kararları etkileyen unsurlara değinilmiş, seçmenlerin çeşitli özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve siyasal söylemlerin hangi unsurlar doğrultusunda belirlenmesi gerektiğine açıklık kazandırılmıştır. Üçüncü bölümde, ülkemizde yapılan ve yıllara göre değişen çeşitli kampanyalar ele alınarak, bu çalışmaların kullanılan siyasal söylemlerle halkın hangi tür ihtiyaçlarına hitap ettikleri, neden başarılı oldukları ve partilerin çalışmalarında hangi unsurları göz önünde bulundurdukları ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Siyasal söylemler farklı açılardan ele alınmış; söylemlerin hangi unsurlara dayanılarak oluşturulduğu ve seçmenlerin hangi ihtiyaçlarına hitap ettiği tespit edilmiştir.169 Dördüncü bölümde halkla ilişkiler ve tanıtım uygulamaları başlığı altında, halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin özellikleri açıklanmış, bu uygulamaların seçmen ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve seçmenlerle etkili iletişim kurulmasında ne ölçüde etkili olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, bu uygulamalar doğrultusunda seçmenlerle ne tip iletişim kurulması ve hangi tip söylemlerin kullanılması gerektiği konusunda bilgiler verilmiştir, Son bölümde, daha önceki bölümlerde iddia ettiklerimiz ile partilerden edindiğimiz bilgilerin geçerliliği yapılan anket çalışmasıyla test edilmiştir. Araştırmamızın sonucunda seçmenlerin siyasal söylemlere çok büyük bir oranda önem verdikleri, siyasal partilerin de seçmenlerin ihtiyaçlarına göre söylemlerini şekillendirdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
170 ABSTRACT This thesis is based on a comprehensive study carried out in order to determine the effects of the needs of electors on the political dictions. At the first chapter, the study mainly focused on the matter of conducts to determine any effects of the conducts on the political behavior, and demonstrate which actions should be taken by the political parties depending on the individual conducts. In this context, the effects of electors on the applications of mass communication means and political parties were elaborated in terms of use and satisfaction. Depending on the hierarchy of needs of Maslow, it was studied how the needs had a hierarchy, what needs had relative priority, and in which manner the needs changed on the regional basis. Some information was given on which kinds of political dictions were needed to satisfy the needs in different environments. The second chapter covers and elaborates the main factors effective on the political decisions of electors, and gives overall information on several characteristics of the electors and explains on which criteria the political dictions should be determined. The third chapter focuses on various campaigns in Turkey that vary depending on years, and it is explained which needs of the people are targeted by the political dictions used in such campaigns, why they are successful, and which factors are considered in the political party activities. The political dictions were evaluated in different angles of view and it was determined on which factors such dictions were based and which needs of the electors were targeted.71 In the fourth chapter“Public Relations and Promotional Applications”, the features of public relations and promotional activities were explained, and it was demonstrated to what extent such applications are effective on determination of the needs of electors and establishment of an effective communication with the electors. Furthermore, it was tried to explain what kinds of communication should be established with the electors, and what kinds of dictions should be used in line with such applications. At the last chapter, the claims in previous chapters and the information obtained from the political parties were elaborated. The study revealed that the political diction was extremely important for the electors, and that the political parties formed their dictions in line with the needs of electors.