Avrupa borç krizinin nedenleri ve sonuçları Türkiye ekonomisi üzerine ampirik bir analiz
Causes and consequences of the European dept crises an amplifier analysis on the Turkish economy
  1. Tez No: 698915
  2. Yazar: ABDULLAH KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ekonomik krizler ülkelerin tüm makro ve mikro dengelerini alt üst eden beklenmedik olaylardır. Yaşanan krizler neticesinde dengeleri kriz öncesi döneme geri getirmek de uzun sürecektir. 2007 yılında yaşanan ABD temelli Mortgage krizi uzun vadede derin etkiler bırakmıştır. Yaşanan kriz sadece ABD'de kalmayıp küresel ölçeğe bürünerek ortak para birimine dâhil olan Avrupa Birliği ülkelerini de etkisi altına almıştır. Küresel krizin yaşanması ile birlikte faiz oranlarında artışlar yaşanmış ve kredi arzında daralmalar gerçekleşmiş birlik içerisinde krizden etkilenen GIIPS ülkelerinin borç miktarları artmıştır. Avrupa nezdinde ilk defa bu kadar büyük bir krizle karşılaşılması dış ticaret ve yatırım aracılığıyla birlik ile ilişkileri bulunan ülkeleri de etkilemiştir. Yapılan çalışmada, Avrupa Borç Krizinin etkilediği GIIPS (Yunanistan, İrlanda, İtalya, İspanya ve Portekiz) ülkelerinin 2004 ve 2020 dönemi arası GSYH ortalamaları üçer aylık verilerle ele alınmış bağımlı değişken olarak ise Türkiye'nin 2004-2020 arası dönem ithalat ve ihracat rakamları değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda değişkenler arasında nedensellik testi uygulanmış ve değişkenler arasında çift yönlü nedensellik bulunmuştur. Ayrıca değişkenler arasında uzun dönemli ilişkiler saptanmış ve pozitif ve olumlu ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic crises are unexpected events that upset all macro and microbalances of countries. As a result of the crises, it will take a long time to restore the balance to the pre-crisis period. The U.S.-based Mortgage crisis of 2007 had profound long-term effects. The crisis has not only affected the United States, but also the European Union countries that are included in the common currency by taking on a global scale. With the global crisis, interest rates increased and credit supply contracted, and the debt amounts of GIIPS countries affected by the crisis increased. This is the first time such a major crisis has affected countries with ties to the union through foreign trade and investment. In the study, the GDP averages of GIIPS (Greece, Ireland, Italy, Spain and Portugal) countries affected by the European Debt Crisis were discussed with quarterly data and Turkey's import and export figures for the period 2004-2020 were evaluated. As a result of the analyses, causality test was applied between the variables and two-way causality was found between the variables. In addition, long-term relationships were determined between the variables and positive and positive relationships were determined.