Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sürecinde Türk bankacılık sektörü
  1. Tez No: 145070
  2. Yazar: İSMAİL GÖVDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye Ekonomisi'nde uluslararası rekabete açık ve düzenlemeler itibariyle Avrupa Birliği'ne uyuma hazır olan sektörlerin başında bankacılık sistemi gelmektedir. Piyasa ekonomisine geçilen 1980Tı yıllarda uygulamaya konulan reform niteliğindeki yapısal değişiklikler, bankacılık sektörünün ve mali sektörün gelişmesini ve büyümesini sağlamıştır. Diğer taraftan bu büyümenin motoru olan enflasyon 1990'lı yıllardan itibaren ekonominin en ciddi sorunu haline gelmiştir. Enflasyonla beraber banka bilançolarının yapısında ve bileşiminde önemli değişiklikler olmuştur. Menkul kıymetlerin payı krediler aleyhine artarken, kaynaklar çok kısa vadelerde yoğunlaşmıştır. Döviz kurundaki ve enflasyon rakamlarındaki yıllık ortalama değişim değerlerinin ihale faiz oranlarının altında kalması, bankalara açık pozisyonla kârlılıklarını artırabilme imkanı sağlamıştır. Kârlılık bir taraftan bankacılığı cazip hale getirirken, diğer taraftan kur ve faiz riskinin artması, mali gücü zayıf bankaları olası krizlere karşı korumasız kılmıştır. Bu çalışmada, yüksek enflasyondan bankacılık sistemininin nasıl etkilendiği üzerinde durulmuş, bilanço ve gelir-gider tablolarının ana kalemlerindeki değişimler için analitik sonuçlara varılmıştır. Tersi durumda düşük enflasyon dönemlerinde düşük enflasyon süreci yaşayan ülkelerin tecrübeleri ve ülkemizle olan korelasyon da dikkate alınarak sektörü bekleyen riskler, alınması gereken tedbirler ve düzenlemeler için öngörüler yapılmış, sektör için olası projeksiyonlar tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With it's regulations and compatitive structure, the banking system is one of the best sectors in Turkey which is ready to adopt European Union Standards. The structural changes made on 1980s which can be thought as reforms provided the developments and evolution at banking and financial sector. As well, the inflation which can be known as the engine of the development became a major problem of the Turkish Economy since 1990s. With the effects of the inflation, there became changes at the balance sheets and the components of the banks. While the share of securities increased against the credits, the sources concentrated on short-terms. As the annual average change rates on exchange rates and the inflation became less than the bid interest rates, the banks had chance to get profit with open position. While the profitability made the banking sector attractive, on the other hand, increase at the exchange and interest rates made poor banks indefensable against probable crises. In this study, it is emphasized on the effects of higher inflation on banking system, and as a result, founded analytical solutions about the changes at balance sheets and the major items of the income and expenditure tables. On the other side, the disinflation periods, the experiences of the countries living disinflation and the correlation with our country is examined and given ideas against the risks for the banking sector, the measures and the regulations are determined for the projections designed.