İlköğretim 6. sınıflarda üç boyutlu çalışma konularının çok alanlı sanat eğitimi yöntemiyle uygulanması
Experimenting the use of three-dimensional works of art with multiple-field art education on 6th grade elementary classes
- Tez No: 145086
- Danışmanlar: PROF. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; ilköğretim 6. sınıf resim- iş dersi öğretim programındaki“üç boyutlu biçimlendirme ve inşa çalışmaları yapabilme”konusunun çok alanlı sanat eğitimi yöntemine (ÇASEY) göre uygulanmasının öğretime ve öğrenciye katkısının ne olacağının belirlenmesidir. Araştırmada, ilköğretim 6. sınıf resim-iş dersine ilişkin heykel ve seramik biçimlendirme etkinlikleri, iki farklı yöntem kullanılarak öğretilmiştir. Gruplardan birine (kontrol grubu) geleneksel öğretim, diğerine (deney grubu) ise çok alanlı sanat eğitimi yöntemi uygulanarak, öğrencilerin başarıları ve tutumları kullanılan yöntemler açısından incelenmiştir. Yöntemlerin etkisini belirlemek amacıyla çok denekli tek faktörlü deneysel desen, nitel verilerin elde edilmesi amacıyla da gözlem, görüşme ve eğitsel eleştiri yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada, basan düzeyi, tutum ve bilgilerin kalıcılığı açısından deney grubu lehine olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca deney grubuna uygulanan çok alanlı sanat eğitimi yönteminin olumlu düzeyde katkısı belirlenmiştir. Çalışma yapılan ö.sınıf öğrencilerinin üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları sürecinde resim-iş derslerine karşı ilgilerinin arttığı, kendi yaratıcılıklarına karşı güvenlerini geliştirdikleri ve bu yolla kendilerini daha iyi ifade ettikleri görülmüştür. Araştırmada, çalışma yapılan öğrencilerin ilgi ve başarısı nedeniyle, ilköğretim resim-iş ders programında üç boyutlu çalışmalara daha çok yer verilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The main purpose of this study is to determine the impact of three- dimensional constructions and modelling art works (multiple field art education - CASEY-) in 6th grade elementary painting-construction classes. In the study, the activities of sculpture making and ceramics modelling were taught to the sixth grade art class by using two different methods. One of the groups (control group) was thought through traditional instruction, while the other one (test group) was subjected to the multiple field art education. Following this, the achievement and attitudes of the students were examined. A multiple subject and single factor experimental design was used. In addition, observation, interview, and pedagogical criticism methods were used to collect qualitative data. Results showed that the test group achieved at a higher level and developed more positive than the control group. During the process of the practical works of the three dimensional modelling it was observed that the student's interests to the painting-construction classes increased,, and that students developed their confidence in their own creativity through which they express themselves. At the end of the study it was suggested that multiple field based art education should be given more emphasis in the program of the painting-construction classes at elementary schools.