Nevşehir - Hacı Bektaş-i Veli külliyesi Haziresi'nde yer alan mezar taşları
  1. Tez No: 145089
  2. Yazar: EMRAH YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Hacıbektaş İlçesindeki Hacı Bektaş-i Veli Külliyesi haziresinde yaptığımız inceleme sonunda sağlam olarak 54 mezar taşı tespit ettik. Mezarlarımızın tarihleri 1100-1400 arasındadır. 1 tane sandukalı örneğimiz vardır. Onun dışında hepsi plaka şeklinde yükselen bir gövdeye sahiptir. Mezar taşlarının boyları 50-200 cm. arasında değişen uzunluklara sahiptir. Taşları Başlıklı ve Bitkisel süslemeli taşlar olarak ayırabiliriz. 30 erkek mezar taşı varken 6 tanesi bayanlara aittir. Erkeklerinki genellikle başlıklı bayanlarınki gül demetlerinden oluşur ve aşırı süslüdür. 18 tanede ayaktaşı vardır. Ayaktaşlarında kullanılan başlıca motifler; hurma ağacı, servi ağacı ve çeşitli bitkisel süslemelerdir. Malzeme 1 örnekte taş diğerlerinde mermerdir. Taşların çoğu alçak kabartma tekniğiyle işlenmiştir. Gövdeleri genelde tamamen kitabeye ayrılmıştır. Yazı niteliği çoğunda Ta'lik hattır. Mezarların sahipleri ise çoğunlukla külliyede hizmette bulunmuş Aşçı, Mihmandar, Ekmekevi Babası, Türbedar gibi vasıflara sahip kişiler ve bunların eşleridir.
Özet (Çeviri)
Summary In Hacıbektaş; We proved strong 54 grave stone at the end of done our examine at grave yard Hacı Bektaş-i Veli Külliyesi. Our Grave's histories are 1 100-1400. There is a sarcaphagus our example. Also, All of them are to rise high Like number plate at a body. Grave stones's heights are 50-200 cm. at space. We can sever crown and vegetable ornamented the stones. There are 30 men grove stones and there are 6 woven grave stones. At men, usvally with sever; At women it takes form with rose bouquet and It's very decorated There are 18 grain foot stone, In used foot stone principal pattern: Date palm, cypress tree and the different vegetable ornaments. The materials at one example is stone, at the others are marble The stones's a lot; to warked up low relief with technical. Usually; The stones's bodies departed the inscription completely. The writing's kind of is the“Ta”writing by the mojarity of votes. The Grave's owners to rendered a service at Külliye by the majority of votes. They are Cook, Mihmandar, Ekmekevi Babası, Türbedar and their wifes.