İlköğretim 7.sınıf öğrencilerinin fiziksel ve kimyasal değişimler konusunu anlamalarında işbirlikli öğrenmenin etkisi
The effect of cooperative learning to understanding of physical and chemical changes at primary school 7 th class students
  1. Tez No: 145091
  2. Yazar: ESRA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 7. sınıfındaki öğrencilerin fiziksel ve kimyasal değişmeler konusundaki yanlış kavramalarını belirlemek ve öğrencilerin mantıksal düşünme yetenekleri ile, okuduğunu anlama yeteneklerini kontrol altına alarak konuyu anlamalarında işbirlikli öğrenme (cooperative learning) ile geleneksel öğretim yaklaşımının etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırma Gümüşhane ili, Kürtün ilçesi, Taşlıca Vali Gazi Şimşek İlköğretim Okulu ve Cumhuriyet ilköğretim Okullarında iki ayrı öğretmenin derse girdiği iki sınıfta, toplam 46 ilköğretim 7. sınıf öğrencisi üzerinde yapıldı. Araştırmada fiziksel ve kimyasal değişmeler konusuyla ilgili derslerin geleneksel öğretim yaklaşımına uygun olarak işlendiği Cumhuriyet ilköğretim Okulu'ndaki 7. sınıf kontrol grubu, aynı konunun işbirlikli öğrenmeye göre işlendiği diğer okuldaki sınıf ise deney grubu olarak belirlendi. Araştırma 2003-2004 öğretim yılı güz döneminde yapıldı ve dört haftada tamamlandı. Fiziksel ve kimyasal değişmeler konusu işlenmeden önce ilgili literatürler ve ders kitapları incelenerek konu ile ilgili olarak hazırlanan kavram testi, aynı ilçede bulunan Kürtün Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nda, 2003-2004 öğretim yılında öğrenim gören toplam 30 kişilik 8-C sınıfına pilot çalışma olarak uygulandı. Bu uygulamanın sonucunda yapılan değerlendirmelerle son şeklini alan kavram testi araştırmada hem kontrol hem de deney grubuna öğretim öncesinde ve sonrasında uygulandı. Öğrencilerin soyut düşünme yeteneklerinin fiziksel ve kimyasal değişmeler konusunu anlamalarında etkisi olup olmadığını tespit etmek amacıyla Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi ve kavram testindeki sorulan doğru cevaplamadaokuduğunu anlamalarının etkisinin olup olmadığını öğrenmek amacıyla da Okuduğunu Anlama Yeteneği Testi her iki sınıfta da öğretim öncesinde uygulandı. Öğretimin ardından Fiziksel ve Kimyasal Değişmeler Kavram Testi puanlan dikkate alınarak kontrol ve deney grubundan seçilen toplam 12 öğrenciyle, fiziksel ve kimyasal değişmeler hakkındaki düşüncelerini derinlemesine belirlemek amacıyla her biri 25 - 35 dakika süren mülakatlar yapıldı. Mülakatlar, öğrencilerden izin alınarak teybe kaydedildi. Tüm mülakatlar analiz edilerek öğrencilerin kavramsal bilgilerinin temeli ve öğrenim sonrasında devam eden yanlış kavramaları belirlendi. Araştırma sonunda ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin fiziksel ve kimyasal değişmeler konusunda bir çok yanlış kavramalarının olduğu tespit edildi. Diğer değişkenler kontrol altına alındığında geleneksel öğretim yaklaşımı ile işbirlikli öğrenmenin, konunun anlaşılmasındaki etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü, öğrencilerin fiziksel ve kimyasal değişmeler konusunu anlamalarında mantıksal düşünme yeteneklerinin anlamlı bir etkisi olmamasına rağmen, okuduğunu anlama yeteneMerinin konuyu anlamalarında anlamlı bir etkisinin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to state misunderstanding of the students in the seventh class of primary school about physical and chemical changes and compare the effects of cooperative learning and traditional teaching approach on their understanding of the subject by taking their logical minking skills and reading comprehension skills under control. This research was applied to 46 seventh class students in two different classes taught by two different teachers in Taşlıca Vali Gazi Şimşek Primary School and Cumhuriyet Primary School, Kürtün town, Gümüşhane. During this research, the seventh class in Cumhuriyet Primary School where the lessons are done according to the traditional teaching approach stated as control group and the seventh class in the other school where the lessons are done according to the cooperative learning was stated as test group. The research was held in the first mid-term in 2003-2004 educational year and completed in four weeks. Before teaching the subject of the physical and chemical changes, the relevant literatures and coursebooks were examined and the comprehension test about this subject was applied to class 8-C consisting of 30 students in Kürtün Boording Primary School in 2003-2004 educational year as a pilot study. At the end of this practise, the final form of the comprehension test after some evaluations was applied to both control and test group before and after teaching. Logical Thinking Skill Test with the aim of confirming whether the students' understanding of physical and chemical changes affect their abstract thinking skills or not and Reading Comprehension Skill Test with the aim of learning whether the students' understanding what they read afffect their answering the questions correctly in a concept test were applied to both classes before teaching.IV After teaching period, twelve selected students from both control and test groups according to their marks in Physical and Chemical Changes Concept Test, 25- 35 minute interviews were held with the aim of stating their thoughts deeply about there physical and chemical changes. The interviews were recorded by getting permission from the students. By analysing all interviews, the base of the students' conceptual knowledge and their misunderstanding going on after teaching period were established. At the end of the research, it was confirmed that the seventh class students in primary schools had a lot of misunderstanding about physical and chemical changes. When other factors were taken under control, there was a considerable difference between the effects of traditional teaching approach and cooperative learning about understanding the subject. It was stated that the students' logical tiiinking skills for understanding title subject of physical and chemical changes wasn't effective, although reading comprehensions skills for understanding subject was effective statically at all.