Endüstri Meslek Liselerinde okul yöneticilerinin ve koordinatör öğretmenlerin okul sanayi ilişkileri ile ilgili görüşleri
The opinions of The Industry Profession Highshools menagers and coordination teachers about school-indutry relationship
  1. Tez No: 145101
  2. Yazar: ANNANİYAZ EYEBERDİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ill ÖZET. Bu araştırmada Endüstri Meslek Liseleri öğrencilerine iş tecrübesi kazandırılması için sanayi ile yapılan işbirliği hakkında Endüstri Meslek Liselerinde görevli okul yöneticilerinin ve koordinatör öğretmenlerin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu ve ilgili yönetmelikler okul- sanayi ilişkileri üzerinde ne derecede etkilidir? Koordinatör Öğretmenlerin mesleki uygulamalardaki karşılaştığı sorunlar nelerdir? Okulların mesleki uygulamalarda karşılaştığı sorunlar nelerdir? Endüstri Meslek Liselerinde görevli uygulama öğretmenlerinin okul- sanayi işbirliğine ilişkin görüşleri nelerdir? Durum saptamaya yönelik betimsel nitelikte olan bu araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Geliştirdiğimiz anket formu, 2003- 2004 eğitim- öğretim yılında Ankara İli, Altındağ, Yenimahalle ve Çankaya İlçeleri sınırları içerisinde bulunan Balgat Endüstri Meslek, Yenimahalle Endüstri Meslek, Gazi Endüstri Meslek, Batıkent Endüstri Meslek, İskitler Endüstri Meslek, Altındağ Atatürk Endüstri Meslek Liseleri Okul Müdürleri, okul- sanayi ilişkilerinden sorumlu Müdür Yardımcıları ve uygulamada görev alan Koordinatör Öğretmenlere dağıtılarak okul- sanayi ilişkileri ile ilgili belirtilen görüşler ve uygulamanın yeterliliği konusundaki düşünceleri alınmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek f (frekans) ve % (yüzde), aritmetik ortalama(X) ve standart sapma (SS) değerlerini içeren tablolar geliştirilmiştir. SPSS- 12 ( Social Serence Stat) istatistik program kullanılarak ankete katılan koordinatör öğretmenler ve okul yöneticilerinin görüşlerinde branşlarına ve görevlerine göre anlamlı bir değişiklik olup olmadığını, eğer değişiklik varsa buIV değişikliğin hangi branşlar arasında olduğunu anlamak amacıyla tek yönlü varyans analizi, bağımsız t- testi, Scheffe testi, X2 (kay- kare) testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre aşağıdaki sonuçlara varılmıştır. Ankete katılanların tamamına yakını Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunun günümüz şartlan göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Öğrencilerin mesleki uygulama yapmaları için okul ile sanayi arasındaki yapıla işbirliklerinde okul ve Koordinatör öğretmenler bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Araştırma sonuçlarına doğrultusunda getirilen öneriler şu şekilde özetlenebilir. 1. İşletmelerde mesleki eğitim programları ve uygulama çizelgeleri güncelleştirilmelidir. 2. Koordinatörlük görevini yürüten öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığınca Düzenlenecek hizmet içi eğitimden geçirilmesi yararlı olacaktır. 3. İl Mesleki Eğitim Komisyonları mesleki uygulama yılacak işletmelerin belirlenmesinde okullara yardımcı olmalıdır. 4. Öğrencilerin işletmelere yerleştirilmesinde kişisel özellikleri ve aşırıya kaçmaması kaydıyla kendi istedikleri göz önünde bulundurulmalıdır. 5. İşletmelerde mesleki uygulama ile ilgili okul- işletme ortak programlar geliştirilmelidir. 6. İşletmelerin mesleki uygulamaya ilgisini arttırmak için bazı önlemler alınmalıdır. 7. Okullarda uygulanan müfredat programları teknolojideki gelişmeler göz önünde bulundurularak sürekli olarak güncelleştirilmelidir. 8. Okullar öğrenci gönderdikleri işletmelerin usta öğreticileri ile sürekli irtibat halinde olmalıdır. 9. Öğrenciler işletmelere yerleştirilirken o işletmenin ileride işe alabileceği öğrenciler olmalıdır. 10. İşletmelere eğitim birimleri kurmaları için bir yaptırım uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, evoluation for Industry Profession High School managers' and coordination teachers' opinions about the cooperation with industry for getting work experiment to Industry Profession High School students aimed. To reach this aim the answers of below questions searched : In what degree effects the 3308 No. Apprenticement and Profession Law and related regulations on school-industry relationship? What kind of problems coordination teachers are meeting while dooing profession practice (application)? What kind of problems schools are meeting while dooing profession practice? What are the opions of the Industry Profession High School practice teachers about school-industry cooperation? In this descriptive qualified situation fixation investigation, quastionaire technique used. The quastionaire forms that we developed were given out to coordination teachers (which works in application) and school directors of Balgat Industry Profession High School, Yenimahalle Industry Profession High School, Gazi Industry Profession High School, Batikent Industry Profession High School, İskitler Industry Profession High School, Altındağ Atatürk Industry Profession High School which are all in Ankara Provence, Yenimahalle and Çankaya District borders. Then the opinions of them about school-industry relationship and this application's efficiency taken. The obtaining datas analized for developing tables which are including frequency (f) and percentage (%), arithmetical avarege (X) and standard deviation (SS) values. Furthermore the tables are commented with SPSS-12 ( Social Serence Stat) computer program.VI According to investigation results below results obtained : Nearly all of the joiners of quastionaire were pointed out that the Apprenticement and Profession Education Law must organized over again with taking into consideration the today's situation. In the cooperation between school and industry for students profession practice, the school and the coordination teachers were meeting some problems. According to investigation results we can summerize the propositions : 1. Profession Education programs and application tables must up-to- date (organize over again topically). 2. The coordination teachers must go to inner attendence education programs which organized by National Education Ministry. 3. Provence Profession Education Commissions must help for finding the work places for profession practice. 4. While placing the students to (industry) work places, their characteristics and personal requests (not excessively) must taken into consideration. 5. The school-workplace common programs must develope for profession practice in work places. 6. Some measures must taken against increasing interests of work places to profession practice. 7. The school curriculums must up to date with considering technological developements. 8. The schools must always communicate with the master- workmen teachers of work-places which taking students. 9. The students must place to work-places with thinking their future in this application. 10. A sanction must apply to work-places for establishing education units.