İlköğretim fen bilgisi kitaplarında Fen-Teknoloji-Toplum (FTT) konularının incelenmesi
Examination of Science-Techonology-Society subjects in the science teaching books for primary education
  1. Tez No: 145102
  2. Yazar: ESMER ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET“İlköğretim Fen bilgisi Kitaplarında Fen - Teknoloji - Toplum Konularının İncelenmesi”isimli bu araştırma, İlköğretim Fen Bilgisi (4.,5.,6.,7.ve 8. sınıf) ders kitaplarında FTT konularının tüm fen konularına oranı ve ele alınış şekli ile fen bilgisi öğretmen ve öğretmen adaylarının Fen Teknoloji Toplum ilişkilerine yaklaşımlarını incelemek için yapılmıştır. FTT konulan Piel'in sınıflandırmasına göre belirlenmiştir. Araştırma sonuçlan, FTT konulannın, Fen Bilgisi 4 kitabında %5,8, Fen Bilgisi 5 kitabında %8, Fen Bilgisi 6 kitabında %14,2, Fen Bilgisi 7 kitabında %25,3 Fen Bilgisi 8 kitabında %25,3 yer aldığını göstermiştir. Tüm Fen Bilgisi kitaplarındaki toplam anlatım kısmının %12,2'si FTT konularına aynlmıştır.Öğretmen ve öğretmen adaylannın FTT ile ilgili görüşlerini tespit etmek için de Glen Aikenhead tarafından geliştirilen VOSTS isimli bir ölçme aracı kullanılmıştır. Aday öğretmenlerin, toplumun, fen ve teknolojiyi etkilemesi, fen ve teknolojinin toplumu etkilemesi ve bilimin doğası kapsamına giren konularda fen bilgisi öğretmenlerine göre daha duyarlı oldukları görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Fen, Teknoloji, Toplum, Eğitim
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This research under the title of“Examination of Science-Technology-Society Subjects in the Science Teaching Books for Primary Education”is made in order to study the ratio of STS subjects as compared with the whole science subjects in the Science Teaching Books for Primary Education ( for 4th, 5th, 6th, 7th and 8th classes ) ; their way of handling, and approaches of science teachers and intern teachers towards the relations between the Science Technology and Society. STS subjects are determined in accordance with Piel's classification. The results of the research indicate that the STS subjects are included 5.8% the 4th class science books; 8% the 5th class science books; 14.2% the 6th class science books; 25.3% the 7th class science books and 10.1% the 8th class science books respectively. Out of the total explanations in all the science books, 12.2% is devoted to STS subjects. In order to determine the views of the teachers and intern teachers on the STS subjects an evaluation method named VOSTS devised by Glen Aikenhead is used.lt is found that the interns are more sensitive in subjects as society's affecting the science and technology; reciprocally affecting of science and technology the sosciety; and matters wich are within the scope of the nature of the science. Key Words : science, technology, society, education