Küreselleşme sürecinde kültür aktarımında sanat (resim-iş) eğitiminin önemi
The importantie of art education in cultural influenie in the course of globalization
- Tez No: 145103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Dünyanın“küresel bir köy”haline geleceği söylendiğinde herhalde hiç kimse hayatlarının birbirine kenetleneceğine inanmamıştı. Ama çok hızlı bir ilerleme gösteren küreselleşme süreci bütün yönleriyle yaşamımıza sızmış ve her alanda olduğu gibi kültür analında da çeşitli etkileşim ve değişimleri meydana getirmiştir. Sosyal yaşamın her alanında, birbirinden farklı uzmanlık alanlarında birçok yeni bilgiler üretilmektedir. Oluşan bu bilgi denizinde insan boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmakta ve en önemlisi kişisel beğenisini başkalarının eline teslim edilmektedir. Buna paralel olarak yeni kültürel değerler tüm dünyaya rahatlıkla yayılmakta ve ulusal toplum dinamiklerini temelinden sarsmaktadır. Bilgi birildminin artması bireylerin eğitime yönelik beklenti ve isteklerinde değişikliklerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Çağa uyum sağlayan, mutlu ve etkin bireylerin yetişmesi için verilecek temel bilgi ve becerilerin yam sıra ulusal değerlerin ve ulusal kültürün de korunması gerektiği fikrini gündeme getirmiştir. Eğitim sistemimiz içerisinde önemli bir yere sahip olan sanat eğitimi dersleri, ulusal kültür değerlerinin öğretilmesinde ve korunmasında etkin bir rol oynamaktadır ve sanat eğitimi derslerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Yapılan bu araştırma ile küreselleşme sürecinde sanat (resim-iş) eğitiminin kültür aktarımında ki önemini incelemek amacıyla literatürde yer alan yerli ve yabancı kaynaklar taranmıştır. Elde edilen bulgular yorumlanarak birtakım sonuçlara varılmış ve alanla ilgili çalışma yapan kurum ve kişilere çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Nobody had believed that they would have champed together, when it had been said that the world would become in“a spherical village”shape. But,spreading through out the world period which shows very fast progress has leaked to our lifes with its all situations,and like in every field,also in cultural field,it has brought various interactions and changes. In every field of the social life,so many new knowledges are produced in different fields of expertise. The mankind stays against a drowning danger in this existed knowledge see,and mostly important,it delivers its personal descrimination to someone's hand.Parallel to this,the new cultural values pasture easily to world and shake the national community dinamics from its base. Incresing of the knowledge aggregation causes the changes of wants and offers about the education of individuals. It has proposed the idea of the base knowledge and abililities that will be given for the education of happy and effective,adaptating the time individuals and also the protection of national value and national culture idea, for the agenda. It plays on important role in teaching and protection of cultural vales. It lies within the art education lessons' s responsibility which have an important situation in our education system, and art educators' s, playing an effective role on teaching the national cultural values on these lessons. National and international sources existing on the literature have been searched for the aim of observing the effects of art educators on culture transfer by the atr education in culturalinfluvecie in the course of globalization. As the maintained discoveries are interpreted,some of conclusions have been arrived and,kind of suggestions have been presented to the pupils and corporation working about the field.