Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin okul yönetiminde katılma düzeyleri (Ankara ili Mamak ilçesi örneği)
- Tez No: 145156
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Okul yöneticisi, okulda eğitim ve öğretimin hedeflenen düzeye ulaşmasını sağlama görevini yerine getirirken bir takım sorunlarla karşılaşabilir. Yöneticiden bu problemleri alınan etkili kararlarla en doğru şekilde çözmesi beklenmektedir. Öğretmenlerin eğitim ve öğretim konularında yetişmiş kişiler olması nedeniyle, okul yönetimi sırasında karşılaşılan her tür sorunun çözümü için öğretmenlerin fikirlerini almak ve alman kararlarda etkili olmalarını sağlamak gerekir. Bu araştırma da günümüz ortaöğretim kurumlannda görev yapan öğretmenlerin okul yönetimi tarafından alman kararlara katılabilme derecelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak“ Ortaöğretim Kurumlannda Görev Yapan Öğretmenlerin Okul Yönetimince Alman Kararlara Katılma Düzeyleri Anketi”kullanılmıştır. Ankette öğretmenlerin okul yönetimi tarafindan öğretim, eğitim ve yönetime ilişkin alman kararlara katılabilme derecelerini belirlemeye yönelik yirmi sekiz ifade bulunmaktadır. Araştırmaya Ankara ili Mamak ilçesindeki 11 ortaöğretim kurumunda görev yapan 243 öğretmen katılmıştır. Araştırma sonunda her bir ifade için frekans ve yüzde hesabı yapılmıştır. Araştırma sonunda öğretmenlerin öğretim ile ilgili alınan kararlara yeterince katılamadıkları; eğitim ile ilgili alman kararlara bazen katıldıkları ve yönetim ile ilgili kararlara hemen hemen hiç katılamadıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin yönetim ile ilgili kararlara çok az katıldıkları göz önüne alındığı zaman en azandan eğitim ve öğretim ile ilgili konularda bazen de olsa söz hakkına sahip olmaları sevindiricidir. Ancak; araştırma sonunda varılan bu sonuç 21. Yüzyılın eğitim ve öğretim kurumlan için düşündürücü bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
A school administrator can face several problems in school when he performs his responsibility to enable education to reach the aimed level. The school administrator is suposed to deal with these problems in the most accurate way by the help of effective decisions which have been held. Since teachers are trained persons on the aspects of education and teaching process, it is essential to learn teachers' notions for each type of problem faced during the administration of school and to ensure them to take an active role in decision-making process. This research has been made to determine the cooloboration degree of teachers who work in today's Secondary-Education Institutions in the decisions made by school administration. In this research,“The questionnaire about the colloboration degree of teachers to work in Secondary-Education Institutions in the decisions made by school administration”has been used as a source collecting data. In the questionnaire, there have been twenty -eight expressions related to the colloboration degree of teachers in the decisions made by school administration on teaching process, education and administration, Two hundred and forty-three teachers to work in 11 Secondary-Education Institutions in Mamak, the town of Ankara have taken part in the research, At the and of research, frequency and percentage account have been calculated for every expression. At the and of research, it has been proved that teachers cannot participate sufficiently in the decisions on the teaching process; they ara sometimes included in those on education; however, they are rarely included in those on administration. When low level of teachers' colloboration in administration is taken into account, itIll is a pleasure for teachers sometimes to have to have the right of expressing their ideas on education and teaching process. Nevertheless, this result elicited at the end of the research is the one giving rise to thought for the education institutions in 21st century.