Takım sporlarında iletişimin performans verimine etkisinin araştırılması
Effect of communication performance output in team sports
- Tez No: 145157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Türkiye Birinci Liginde yer alan bazı spor branşlarındaki (Futbol, Hentbol, Voleybol, Basketbol) erkek sporcuların, antrenörleriyle, yöneticileriyle ve kendi aralarındaki iletişimlerinin performans verimine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada Türkiye Birinci liginde yer alan erkek sporcuların, antrenörleriyle, yöneticileriyle ve kendi aralarındaki iletişimlerinin performans verimine etkisini belirlemek amacıyla bir ölçme aracı geliştirilmiştir. İkinci aşamada geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapıldıktan sonra, 2003-2004 sezonunda Türkiye Birinci Profesyonel Futbol Süper Ligindeki 2 kulüp (Gençlerbirliği Spor Kulübü Profesyonel Futbol Takımı n=15, MKE Ankaragücü Spor Kulübü Profesyonel Futbol Takımı n=15), Birinci Türkiye Erkekler Hentbol Ligindeki 3 kulüp (Polis Akademisi Ve Koleji Spor Kulübü Hentbol Takımı n=12, Çankaya Belediyesi Spor Kulübü Hentbol Takımı n=12, Halk Bankası Spor Kulübü Hentbol Takımı n=12), Voleybol Ligindeki 2 kulüp (Polis Akademisi Ve Koleji Spor Kulübü Voleybol Takımı n=12, Çankaya Belediyesi Spor Kulübü Voleybol Takımı n=12), Basketbol Ligindeki 3 kulüp de (Türk Telekom Spor Kulübü Basketbol Takımı n=10, Tuborg Pilsener Spor Kulübü Basketbol Takımı n=10, Büyük Kolej Spor Kulübü Basketbol Takımı n=10) yer alan 120 sporcuya uygulanmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı ve çıkarma istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikle grubun özellikleri frekans, yüzdelik, ortalama ve standart sapmalarla belirlenmiş, gruplararası farklılıklar ise t testi ve F testi ile araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Araştırma grubunda incelenen yaş, eğitim ve kaç yıldır bu sporu yaptıklarına ilişkin belirlenen faktörler incelenmiş ve branşlar için ortalamalara bakıldığında iletişim ve performans üzerinde çok fazla etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Araştırma grubundaki sporcuların antrenörleri yöneticileri ve kendi aralarındaki iletişimlerirıin performans verimine etkisinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Sporcular antrenörlerini her açıdan yeterli bulurken, sporcuların kendi aralarındaki iletişimlerinde olumsuzluklar belirlenmiştir. Sporcuların yöneticileri ile aralarındaki iletişime bakılmış ve çoğunlukla sporcuların yöneticilerinden memnun olduğu ve iletişimlerinde bir problem olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler; İletişim, Performans, Takım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it had been determined some sports branches (Football, Handball, Volleyball, Basketball) male sportsman who are take part in Turkey First League communication with their trainers, directors and each others effects of the performance output. This research had been constituted two stages. At first stage, a measurement tool was developed to determine the male sportsman, who are take part in Turkey First league, communication with their trainers, directors and each others effects of the performance output. At second stage, after doing validity and reliability study, the measurement tool had been applied 120 male sportsman who are take part in 2003-2004 season in Turkey First Professional Football Super League 2 clubs (Gençlerbirliği Sport Club Professional Football Team n=15, MKE Ankaragücü Sport Club Professional Football Team n=15), in Turkey First Males Handball League 3 clubs (Polis Akademisi ve Koleji Sport Club Handball Team n=12, Çankaya Belediyesi Sport Club Handball Team n=12, Halk Bankası Sport Club Handball Team n=12), in Volleyball League 2 Clubs (Polis Akademisi ve Koleji Sport Club Volleyball Team n=12, Çankaya Belediyesi Sport Club Volleyball Team n=12), in Basketball League 3 Clubs (Türk Telekom Sport Club Basketball Team n=10, Tuborg Pilsener Sport Club Basketball Team n=T0, Büyük Kolej Sport Club Basketball Team n=10). The obtaining datas were analysed defining and substraction statistic methods. With defining statistic determined the group characteristics with frequency, percentage, average and standart deviation; between the groups difference had been searched with T test and F test. According to research results; research group had examined concerning age, education and how many years to do this sport and taking care of branches average don't effect on communication and performance too much. The Sportsmans' communications' with trainers, directors and each others had determined effect great degree. The Sportsmans had found their trainers sufficient. The sportsmans' communications each others had determined negativeness. The Sportsmans' communications with their directors had seen pleasure and there hadn't any problem between them.