İlköğretim kurumlarında görev yapan öğrtemenlerin okul yönetimine katılma düzeyleri (Ankara ili örneği)
The level of teacher's participating school administration who sudy at the primary education institution (the example of Ankara province)
- Tez No: 159089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Okul yöneticisi, okulda eğitim ve öğretimin hedeflenen düzeye ulaşmasını sağlama görevini yerine getirirken bir takım sorunlarla karşılaşabilir. Yöneticiden bu problemleri alman etkili kararlarla en doğru şekilde çözmesi beklenmektedir. Öğretmenlerin eğitim ve öğretim konularında yetişmiş kişiler olması nedeniyle, okul yönetimi sırasında karşılaşılan her tür sorunun çözümü için öğretmenlerin fikirlerini almak ve alman kararlarda etkili olmalarını sağlamak gerekir. Bu araştırma da günümüz ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin okul yönetimi tarafından alman kararlara katılabilme derecelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin okul yönetimine katılma düzeylerini belirlemeye yönelik“İlköğretim Kurumlarında Görev Yapan Öğretmenlerin Okul Yönetimince Alman Kararlara Katılma Düzeyleri Anketi”kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket, öğretmenlerin okul yönetimi tarafından eğitim, öğretim ve yönetime ilişkin alman kararlara katılabilme derecelerini belirlemeye yönelik olarak üç boyuttan ve beşli likert tipinde yirmi sekiz ifadeden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma evreni Ankara ili merkez ilçelerinden seçilen 40 ilköğretim kurumunda görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise çalışma evreninden tabakalı örneklem yoluyla belirlenen sayılarda olmak üzere 800 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmaya Ankara ili merkez ilçelerden seçilen 40 ilköğretim okulunda görev yapan 582 öğretmen katılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve tukey-HSD testi kullanılmıştır.Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi p=.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonunda öğretmenlerin eğitim ve öğretim boyutunda alınan kararlarda karar sürecine katılımlarının orta düzeylerde olduğu; yönetim ve okulla ilgili diğer işler boyutunda ise alman kararlara katılımın düşük seviyeye yakın olarak orta düzeyde olduğu görülmüştür Öğretmenlerin okulda alman eğitim, öğretim ilgili kararlara katılma düzeyleri ile cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı; ancak yönetim ve okulla ilgili diğer işler boyutuna ilişkin olarak, erkek öğretmenlerin bayanlara oranla yönetime ilişkin kararlarda daha fazla karar sürecine katıldıkları görülmüştür. Öğretmenlerin okulda alman eğitim ve öğretimle ilgili kararlara katılma düzeyleri ile kıdem değişkenine göre anlamlı bir fark olmadığı, ancak yönetim ve okulla ilgili diğer işler boyutuna ilişkin olarak, öğretmenlerin görüşlerinin kıdem değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin okulda alman eğitim, öğretim ve yönetimle ilgili kararlara katılma düzeyleri ile görev türlerine(branşlanna) göre anlamlı bir fark olmadığı görülmektedir. Bu sonuçlara dayalı olarak, öğretmenlerin eğitim, öğretim ve yönetime ilişkin kararlara yeterli düzeyde katılmadıkları veya okul yönetimi tarafından katılımlarının sağlanmadığı söylenebilir. Okul yöneticileri, alman kararların öğretmenler tarafından kabul görmesini sağlamak, kararlara tepkileri ortadan kaldırmak, demokratik bir okul ortamı yaratmak ve öğretmenlerin daha etkin olmalarını sağlamak istiyorsa, öğretmenlerin alman kararlara katılımlarım sağlamalıdır. Bunun için, öğretmenlerin okul yönetimi tarafından alman kararlara katılımım sağlayıcı yasal düzenlemeler getirilmeli, eğitim sisteminin yapısı okullardaki değişikliklere göre yenilenmeli, öğretmenler ve yöneticiler bu konuda düzenlenen hizmetiçi eğitim kursları, seminer, konferans ve toplantılarla bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When performing his/her task of ensuring that the education and teaching level intended within the school, the School Manager may get confronted with some kind of issues. The manager is expected to solve such problems in a most correct manner by effective decisions taken. Since the teachers are the persons being well-experienced in the topics of education and teaching, it is necessary to acquire the opinions of the teachers to remedy all kind of issues confronted with during management of the school and to cause them become effective in the decisions taken. Also, this study has been carried out in order to determine the degrees of participation of the teachers functioning in the current elementary teaching institutions, in the decisions taken by the school management. The study is a depiction endeavor where the scanning model was used. During study, as the data collection tool, the Questionnaire On the Participation Levels of the Teachers Functioning Within Elementary Teaching Institutions in the Decisions Taken by the School Management" oriented to determine the participation levels of the teachers in the management of the school has been used. The questionnaire developed by the researcher in direction of specialist comments consist of three dimensions and twenty-eight statements in five- likert type format oriented to determine the levels of ability of teachers to participate in the decisions taken by the school management relating to the education, teaching and management. The scope of the study was constituted by the teachers out of those functioning in 40 elementary teaching institutions selected amongst centralIV towns in the city of Ankara. As to the modeling of the study, it is formed by 800 teachers being in number fixed through gradual sampling from the world of active teachers. 582 teachers functioning in 40 elementary teaching schools selected from the central towns in the city of Ankara have taken part in the study. With the statistical analysis of the study data, frequency, percentage, arithmetic average, t-test, single-way variance analysis and tukey-HSD test have been employed. During trial of the meaningfulness of the differences, meaningfulness level has been adopted as p=.05 At the end of the research, it has been seen that the participation of the teachers was at a moderate levels in the process of decision on the decisions taken in educational and teaching dimension; as for the other works dimension concerning the school, and the management, their participation was at moderate level, but close to low level. It has been observed that there did not exist a meaningful distinction in participating in the decisions taken at school concerning the education and teaching based on the sexuality of the teachers; however, in relation with other works dimension concerning the management and school, the male teachers had participated in more numbers than female teachers proportionally in the process of decisions relating to the management. Likewise, it has been seen that there did not exist any meaningful differences in participation levels of the teachers in the decisions taken at school concerning education and teaching based on their seniority variant, however, in relation with the dimension of management and the school, that the ideas of the teachers had varied in a considerable manner according to the seniority variant.Based on these objectives, it might be said that the teachers do not participate in the decisions concerning education, teaching and management at an adequate level or their participations were not caused be ensured. Should the school managers wish that the decisions taken to be recognized by the teachers and to eliminate reactions against such decisions and to constitute a democratic school environment and to cause the teachers to become more influential, they are to achieve participation of the teachers in the decisions taken by the school management. To do this, legal arrangements ensuring participation of the teachers in the decisions taken by the school management should be introduced and the structure of the education system should be reconstructed based on the modifications at schools and the teachers and managers/administrators are to be caused informed through in-service training courses, seminars, conferences and meetings to be organized thereon.