Mütakere döneminde Minber gazetesi
- Tez No: 145164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET KELEŞYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1645
Özet
Devrine âit basının bütün problemleri, sıkıntıları ve imkânsızlıkları içinde yayın hayatına giren ve ancak elli sayı kadar çıkarılabilen Minber ile ilgili transkripsiyon çalışmamız tamamlanmıştır. Türk basın hayatında Minber'in çok husûsi bir yeri olmak icâb eder! Minber'in bu husûsîyyeti kuruluş gayesinden ve bi'l-hassa kurucuların dan ileri gelen bir husûsîyyetdir. Minber'in kurucularının tamamının -Liderleri Mustafa Kemâl başta olmak üzere- Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunda ve bu kuruluş sırası ve sonrasında meydana gelen olayların şu veya bu şekilde içinde bulunmuş olmaları bu husûsîyyetin sebebini teşkil eder. Minber'in târihiyle ilgili çalışmalarımız esnasında ilk elde ettiğimiz netice Mustafa Kemâl'in vazgeçilmezliğinin -sevenleri ve sevmeyenleri tarafı ndan- âdetâ müşahhas bir şekilde kabul ve tasdik edilmiş olduğunun görülmesidir. Tespit ettiğimiz bir diğer husus Minber'in devletin hâline ve istikbâline dâir kurucuları tarafından yapıldığını hissettiğimiz bir plânın parçası ve hatta merkezi olmasıdır. Çalışmamızın transkripsiyon ve transkripsiyona âit hususlar ile sınırlı olması dolayısıyla -ilmî temayüller dikkate alınacak olursa- bu konuda daha fazla söz söylememizin fuzûli fakat son sözleri bu konuda araştırma yapacak mütehassıslara bırakmanın daha isabetli bir karâr olduğu da muhakkaktır. Çalışmamızın devlet ve milletimiz için faydalı olması en büyük arzu muzdur.
Özet (Çeviri)
Our transcription study on Minber which was published hard situations, problems of media in its era and could be pressed only 50 numbers, was finished. Minber has a special place in Turkish pres world. This characteristic of Minber was derived from its establishment aim and especially from its founders. This specialty emanated from all of its founders -including Mustafa Kemal as a leader of Minber- acted very important roles at before and after establishment process of Turkish Republic. The firsh issue we got during our studies on history of Minber the necessity of Mustafa Kemal is clearly accepted and affirmed by both his supporters and opponents in the founders of Minber. Another issue we analyzed that Minber is a par tor center point of a plan about the present situatiomn and future of the state which decided by the founders of Minber. It is more acceptable to leave paraphrasing of this matter to the experts because our study is on transcription and issues on transcription. Our most significant goal about study on Minber is to be useful for our nation and state.