Ragıp Üner ve Türk siyasi hayatındaki yeri
- Tez No: 145163
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
92 ÖZET“Ragıp Üner ve Türk Siyasî Hayatındaki Yeri”konulu tezin Giriş Böiümü'nde, tarihin seyrini büyük ölçüde belirleyen toplumsal olaylar olmasına karşın, çoğu zaman kim“özel”kişilerin ön plana çıktığı ve bu kişilerin, tarihsel olaylar üzerinde belirleyici etkilere sahip olması bakımından biyografinin önemine ve Ragıp Üner'in yakın dönem Türk siyasî tarihinde önemli bir yere sahip olduğuna kısaca değinilmiştir. I. Bölümde, Ragıp Üner'in Hayatı, çocukluk ve gençlik yılları, ailesi, tahsili konuları ele alınarak incelenmiştir. II. Bölümde, Dönemin Siyasî Yapısı ve Ragıp Üner'in Siyasî Faaliyetleri üzerinde durulmuştur. III. Bölümde ise, Ragıp Üner'in Eserleri ve Fikir Hayatı'ndan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT The title of this thesis is“Ragip Oner and His Place in Turkish Politics”In the flow of history there were many social events that has determined the borders of history. In the picture of history, there were some“dominant”characters who was affected these historical events. That's why the biographies of these important actors of history becomes inevitable sources of science of history. The importance of the biographies of these characters is emphasized in the first part of thesis and Ragip Clner one of the important people who has taken place in recent history of Turkish politics. At Part One, the life of Ragip Üner with details of childhood, period of teenage, family and education period is explained. In the second part, the political structure of his age and his political actions are mentioned. The last part has been devoted, Ragip Liner's master pieces and thoughts.