Tekstil, Dokuma ve Örgü Eğitimi Öğretmenlik Programında yer alan Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II derslerinin içeriğine ilişkin görüşler
Opinions on the contents of Knitting Techniques I and Knitting Techniques II subject taking place in the Textile, Weaving and Knitting Programmes
  1. Tez No: 145167
  2. Yazar: NURŞEN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. REMZİYE SEZGİN, YRD. DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Education and Training, Clothing Industry, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, belirlenen hedef grupların Tekstil, Dokuma ve Örgü Eğitimi Öğretmenlik Programında yer alan Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II derslerinin içeriğinde yer alması gereken konulara ilişkin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma 2003-Şubat / 2004-Kasım tarihleri arasında Gazi üniversitesi ve Bor Halil Zöhre Ataman Meslek Yüksekokulunda trikotaj teknikleri konusunda eğitim veren akademisyenler, Ankara ve İstanbul'da görev yapan trikotaj öğretmenleri, Ankara'da tekstil, örme sektöründe çalışan uzman kişiler olmak üzere toplam 48 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Tekstil, Dokuma ve Örgü Eğitimi Anabilim Dalı Öğretmenlik Programında yer alan Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II derslerinin içeriğini belirlemek üzere araştırmacı tarafindan likert ölçek tipi bir anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. Trikotaj Teknikleri konusunda eğitim veren akademisyenlere, Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II derslerinin içeriğine ilişkin görüşleri sorulmuştur. Ankette yer alan 60 önerinin tümüne ilgili akademisyenlerin katıldığı gözlenmiştir. Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II derslerinin içeriğine ilişkin görüşleri alman trikotaj öğretmenlerinin de anketteki önerilere tamamen katıldığı gözlenmiştir. Tekstil, örme sektöründe çalışan uzman kişilerin, Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II derslerinin içeriğine ilişkin önerilere tamamen katıldıkları belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen verilere uygun olarak Trikotaj Teknikleri I ve Trikotaj Teknikleri II dersleri için önerilen konular ve konu analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, to determine opionions on the subjects needed to be in the content of the classes of Knitting Technigues I and II which are in the Textile, Weaving and Knitting Programes determined as“target groups”are is aimed. This study was realized between February 2003/November 2004 in Gazi Üniversitesi an Bor Halil Zöhre Ataman Vocational School by interviewing with total of 48 people academicians who directly and/ar indinectly teach on Knitting Techniques; Knitting teachers in Ankara and Istanbul; and specialists working in textile and Knitting industry in Ankara. To attain the purpose stated above, a Likert type questionnaine was applied. The results of this study show that all those, who were asked their opionions, agreed with all 60 propoals that take part in the questionnaire. In conclusion, the subjects for Knitting Technipues I and II were proposed in consistent with the results; and analyis of these subjects were performed.