Vakıf üniversitelerinin pazarlama faaliyetleri içinde tutundurma stratejilerinin incelenmesi: Turizm eğitimi veren bölümlerinde bir uygulama
Examination of promoting strategies of foundation universities in marketing activities: A practice in its departments giving tourism education
  1. Tez No: 145171
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA MEYDAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Tarihsel gelişim içinde toplumların gelişme sürecine eğitimin doğrudan ve dolaylı etkileri görüldükçe ve eğitim düzeyindeki gelişmenin bireylerin geçimlerini daha üst düzeyde sağlamasının yanı sıra hayatlarını daha mutlu ve doyumlu geçirmelerine katkısı gözlendikçe gerek toplumsal gerekse bireysel düzeyde eğitime verilen önem artmış, birey ve toplumlar eğitime daha fazla yatırım yapar hale gelmiştir. Günümüzde vakıf üniversitelerine olan talep giderek artmakta ve vakıf üniversiteleri bu talebi karşılayabilmek, artan talep nedeniyle oluşan rekabet ortamında var olabilmek ve eğitim hizmetlerini potansiyel müşterilerine ulaştırabilmek için pazarlama stratejilerine önem vermek zorundadır. Vakıf üniversiteleri sundukları eğitim hizmetlerini pazarlarken en fazla önem verdikleri pazarlama stratejisi tutundurma stratejisidir. Üniversitenin fiziksel ortamı, üniversitede yapılan sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler, üniversitenin öğrenciye kazandıracağı avantajlar ve öğrencilerin üniversite hakkında öğrenmek istediği bilgiler tutundurma faaliyetleriyle öğrencilere aktarılmaktadır. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hizmet sektörü, hizmetlerin karakterlerini ve mallardan ayrılan yönlerini belirlemek amacıyla hizmetlerin özellikleri, sınıflandırılması ve hizmet işletmelerinde pazarlamanın önemi üzerinde durulmuş, eğitim hizmetlerinin tanımı, eğitim kurumları ve eğitim hizmetlerini sunan tarafların özelikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, eğitim hizmeti sunan işletmelerde pazarlama karması stratejileri incelenmiş ve pazarlama karması stratejilerinden, tutundurma stratejileri hakkında bilgi verilmiştir. Tutundurma stratejilerinin alt basamakları olan reklam, satış tutundurma, kişisel satış ve halkla ilişkiler açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, vakıf üniversitelerinde sunulan eğitim hizmetlerine ilişkin pazarlama karması ve tutundurma stratejileri hakkında öğrencilere yönelik bir araştırma yapılarak, bu konudaki öğrenci görüşleri ortaya konulmuş ve değerlendirilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Importance of social classes and individiual's education has multiplied just because direct or indirect efects of the education which are over a person and social classes have been seen and also level of the life has increased according to education so every individual and social calesses have invested in it. These days, Universities of Foundations are in demand and they have to feel the importance of markt strategy for meeting these demands, staying power in this market and making this service reach to potential customers. Making service be caught strategy is the most important market strategy while they were selling their educational duty. Physical circumstonces, social, cultural and sportive activities, advantages which university gives their students and everything students want to learn about university are explained by making service be caught strategy. This work is divided into three chapters. Sector of service, characteristics and classify of services, importance of marketing, definition of educational services, educations societies and characteristics of sides giving service of education are explanied in the first chapter. It is given information about mix marketing strategy in the firms presenting educational duty and making service be cought strategy. Publicity, making selling holding, individual marketing, relation of public are searched in the second. Opinions of the students are presented by making search between them about making service hold strategy and mix marketing strategy relating to educational service in universities, in the third chapter. m