Vakıf üniversitelerinin eğitim hizmetlerini pazarlamalarına tüketicilerin yaklaşımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 159618
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüz rekabetçi yükseköğretim pazarında, Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin etkin bir şekilde konumlandıkları ve buna bağlı olarak pazarlama stratejilerinin saptanması konusuna daha sistematik yaklaştıkları görülmektedir. Bu bağlamda; yapılan bu çalışmada Ankara'da faaliyet gösteren dört vakıf üniversitenin pazarlama stratejileri incelenmiş ve bu üniversitelerin tüketicisi konumunda olan öğrencilerin pazarlama stratejilerine yaklaşımları analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu vakıf üniversitelerinin stratejik pazarlama faaliyetlerini benimsedikleri; özellikle ürün geliştirme ve tutundurma faaliyetlerinin etkinliğinin öğrencilerin üniversite tercihlerinde önemli rol oynadığı saptanmıştır. Buna karşın; üniversiteye daha fazla ilgi çekerek öğrenci kayıt sayısını artırmak ve mevcut öğrencilerin beklentilerini maksimum düzeyde karşılamak için pazarlama faaliyetlerini daha etkin kılmanın gerekliliği de bir diğer sonuç olarak karşımıza çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER Özel Yükseköğrenim Kurumu, Pazarlama, Eğitim Pazarlaması, Tüketici Davranışı, Hizmet Pazarlaması.
Özet (Çeviri)
It is observed that the foundation universities in Turkey are postioned in an efective way and approach establishing the marketing strategies more systematically nonnected with this, in the market of higher education in rival of our to-day. In this context, in this work, the marketing strategies of four foundations functioning in Ankara are examined and the approach of the students being the consumers of these universities of the marketing strategies is analysed. According to the results of this research, it is established that the foundation universities adopt the marketing strategies and especially the product development and promotion activities have played an important_role in the preferences of the students. In spite of this, it appears in front of us as another result that the marketing activities must be more efective to increase the number of registering to draw attention to the university and to the meet the expects of existing stuents in maximum level. KEY WORDS Private Higher Education, Marketing, Makkenitg of Education, Behavior of Consumer, Service Marketing.