Bankacılık sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi ve bir uygulama
  1. Tez No: 145197
  2. Yazar: DUYGU ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
172 ÖZET Artan rekabet koşulları ve gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde yeni müşteriler elde etmek ve müşteri memnuniyeti sağlamak oldukça zorlaşmıştır. Bu şartlar altında işletmelerin ve çalışmamızın konusu olan bankacılık sektörünün ayakta kalabilmesi ve rekabet edebilmesi için yeni yöntemler geliştirmesi gerekmektedir. Bu yöntemlerden biri olan müşteri ilişkileri yönetimi de gerek bankalar gerekse işletmeler için oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Ülkemizde bankacılık sektöründe CRM uygulamalarını göstermek için çeşitli bankalardaki durumlar ortaya konulmuş ve Vakıfbank çalışanlarına anket uygulanmıştır. Ankara Vakıfbank şube çalışanları ile yapılan bu araştırma sonucunda bankada müşteri ilişkileri yönetiminin uygulanıp uygulanmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anket çalışması daha verimli olacağı düşünüldüğünden, şube çalışanları ile yüz yüze anket yapılmıştır, örneklem olarak 137 çalışan bulunmuş ve anket çalışması 137 çalışan ile yapılmıştır. Araştırmada 20 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır ve elde edilen veriler SPSS-11.5 (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılarak tasnif ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Çapraz tablolar ve pie chart kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
173 ABSTRACT Together with increasing competition coditions and growing technologies today getting new customers and providing customer satisfaction become harder. Under this circumstances companies and the subject of our study banking sector need to develop new methods for standing and competing. One of these methods customer relationship management becomes very important concept both banks and companies. For showing CRM practice in banking sector in our country expose various banks situations and the polls are applied to Vakifbank workers. A research was conducted on branch workers of Vakifbank, in Ankara, try to determine to use of customer relationship management or not in the bank. One-to-one polls are taken with branch workers because of it would be more productive. 137 workers are found for modelling and polls are taken with 137 workers. In the research, a poll including 20 questions is used and the collected data is classified and analyzed with the use of SPSS-11.5 (Statistical Package for Social Science) software. While analyzing the data, Cross Tabs and Pie Charts are used.