İlköğretim okulları müzik eğitiminde materyal geliştirme
Material development of music education in schools
  1. Tez No: 145232
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. MEMDUH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
vııı ÖZET Araştırmanın Adı: İlköğretim Okulları Müzik Eğitiminde Materyal Geliştirme Araştırmacının Adı: Hüseyin Öztürk Bu araştırma, ilköğretim okullarındaki öğrencilerin, müzik derslerinde edindikleri bilgi seviyelerini en üst noktaya ulaştırmayı amaç edinmiştir. Müzik derslerinin, düz anlatım ve birkaç kuru örnek ile işlenmesi, öğrencilerin işlenen konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarını engellemektedir. İlköğretim okullarındaki müzik derslerinin görsel ve işitsel materyallerin doğru kullanımı ile işlenmesi hiç şüphesiz ki hem konuların işlenmesini zevkli hale getirecektir hem de bilgi açısından öğrencilerin kazanımlarını en üst seviyeye taşıyacaktır. Bu yüzden, işlenecek konuya uygun materyallerin etkili bir şekilde kullanılması çok önemlidir. İşte bu noktada mevcut materyallerin bize sağladığı imkanlardan olabildiğince yararlanmak hatta farklı materyallerin de geliştirilerek ders sunumlarında kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada literatür tarama ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ülkemizdeki ilköğretim okullarında işlenen müzik derslerinde materyal kullanımının yeterli olmadığı; kullanılsa bile mevcut materyaller bilinçsizce uygulandığı için amacına tam olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler 1. Materyal geliştirme 2. Müzik eğitimi 3. İlköğretim okulları
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Name of the research:“Material Development of Music Education in Primary Schools”Name of the researcher: Hüseyin Öztürk The purpose of this research is having the students in Primary Schools attain their knowledge level that they acquired in music classes, to the highest level. Studying on music courses in a plain expression style and studying on a few simple examples are creating difficulties in terms of having enough knowledge about the subject studied in courses. The correct usage of audiovisual materials of music courses in P.S. will both make the courses enjoyable and take the students to the highest level in terms of acquiring knowledge. That's why it's so important to use appropriate materials according to the subjects will be studied in course in an effective way. At this point we need to benefit from existing materials in terms of providing opportunities as much as we can, besides it 's needed to create different materials and should be used in presentation in courses. In this work literary research and method of qualitative research has been used. In analyzing the data, method of descriptive analysis has been used. At the end of the research it's established that the usage of material isn't enough in music courses in P.S. in our country, even it's used, as the exsisting material is applied unconsciously, it's almost out of its main purpose. Keywords 1-Material Development 2-Music Education 3-Primary Schools