Sınıf öğretmenlerinin, 2007-2008 öğretim yılında kullanılmaya başlanan 1. devre müzik dersi öğretmen kılavuz kitaplarından yararlanma durumlarına ilişkin görüşleri
Homeroom teachers? perceptions regarding their usages of the 1st, 2nd and 3rd grades music lesson ?theacher?s guidance books?which were started to be used in the academic year of 2007-2008
  1. Tez No: 279622
  2. Yazar: GÜLÇİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, İlköğretim 1., 2. ve 3. sınıfları okutan sınıf öğretmenlerinin, müzik derslerinde 2007 İlköğretim Müzik Dersi Öğretim Programı dahilinde hazırlanmış olan ?Öğretmen Kılavuz Kitapları?ndan yararlanma durumları saptanmaya çalışılmıştır. Daha önce yapılmış olan araştırmalarda sınıf öğretmenlerinin müzik derslerinde sıkıntı yaşadıkları alanlar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bu araştırma üç boyutta ele alınmıştır. ?Şarkı?, ?kulaktan şarkı öğretimi? ve ?etkinlikler? araştırmanın boyutlarını oluşturmaktadır.Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve öğretmenlere 31 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Ankette yer alan sorular 1:hiç katılmıyorum, 2:az katılıyorum, 3:kısmen katılıyorum, :4büyük ölçüde katılıyorum, 5:tamamen katılıyorum olacak şekilde 5'li likert tipi seçeneklerden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan analizler SPSS 18.0 (PASW 18.0) paket program kullanılarak elde edilmiştir.Araştırmanın örneklemini; Ankara İli; Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Altındağ ve Keçiören ilçelerinin her birinden 3'er okul, toplamda 15 okul ve bu okullardan ankete katılan 109 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.iiİlköğretim müzik eğitiminde şarkı temel materyaldir ve şarkının niteliği müzik eğitimi açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bu nedenle araştırmada, sınıf öğretmenlerine uygulanan anketlerde şarkılara ilişkin görüşlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Kılavuz kitaplarda ?yapılandırmacı anlayış?ın temel prensiplerinden biri olan ?kalıcı izli esas öğrenme etkinlikler aracılığıyla olur? ilkesinden hareketle yaparak yaşayarak öğrenme gerçekleşmesi için, şarkı öğretimi; öğrencinin müzik derslerinde daha aktif olması ve yaratıcılığının geliştirilebilmesine olanak tanıyan farklı öğretim yöntemleriyle zenginleştirilmiştir. Kulaktan şarkı öğretiminin içerisinde, ağırlıklı olarak Orff ve drama yöntemleri kullanılmış ve şarkı öğretimi daha aktif etkinliklere dönüştürülmüştür. Bu nedenle araştırmada sınıf öğretmenlerine, kulaktan şarkı öğretme durumlarının yanı sıra, ekinlikleri gerçekleştirme-geliştirme durumlarına yönelik de sorular yöneltilmiştir.Elde edilen veriler ışığında sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Ortaya çıkan en belirgin sonuç öğretmenlerin kılavuz kitaplarda, yalnızca notası verilmiş olan şarkıları öğrenmede sıkıntı yaşadıklarıdır. Sınıf öğretmenlerinin etkin ve etkili bir müzik dersi gerçekleştirebilmeleri için en temelde şarkılara hakim olmaları gerekmektedir, bu nedenle şarkıları daha kolay öğrenebilmeleri ve öğretebilmeleri için her şarkının birer kaydının öğretmenlere ulaştırılması bir gerekliliktir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin, Orff ve drama yöntemlerini ders içinde etkili bir şekilde kullanabilme bilgi birikimine sahip olmadıklarını düşündükleri ve bu alanlarla ilgili birer hizmet içi eğitime istekli oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to investigate 1st, 2nd and 3rd grade homeroom teachers? usages states of the ?Teacher?s Guidance Book? written within the Primary Education Music Course Teaching Program in music courses. Previous research showed that homeroom teachers encounter some difficulties in music classes. Fort his reason, this study is structures in three levels: ?Song?, ?auditory song teaching?, and ?activities.?In this study survey reseach method is used, and the teachers were given a questionnaire consisting of 31 items. The items included choices as the following: 1: Totally disagree, 2: Slightly agree, 3: Somewhat agree, 4: Mostly agree, and 5: Totally agree. SPSS program was used in the data analysis process.The participants in this study were 109 homeroom teachers from 15 schools. In the province of Ankara three schools from each of Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Altındağ ve Keçiören counties constituted this number.In Primary school music education song is the basic material and the quality of the song is crucial to music education. For thei reason, this study aims to find out homeroom teachers? attitudes towards songs. To help learning take place by using Total Physical Response Approach based on one of the basic principles of ?constructivist approach? which suggests ?permanent learning occurs when activities are used?, in the guidance books song teaching is enriched by various techniques which will help students become more active and creative in the music lessons.During auditory song teaching mostly Orff and drama techniques were used and song teaching became more active. For this reason, in this study the participants were asked questions about their ways of conducting-developing activities as well as their auditory song teaching technique.ivBased on the collected data conclusions and suggestions were made. The most striking result was that the teachers had difficulty in learning the songs only the notes of which were given in the guidance books. In order fort he homeroom teachers to be able to develop an active and efficient music class, first of all they should master the songs. Since this is the case, in order to be able to learn and teach songs the teachers should be given a copy of each song. In addition to this, the results showed that the homeroom teachers think that they do not have enough knowledge to use Orff and drama techniques in the classes efficiently, and they are eager to participate Professional development workshops related to this fields.