Menkul kıymetler borsalarında uluslararası pazarlar ve işleyişi (İMKB örneği)
International markets in stock exchanges and their working (ISE case)
- Tez No: 145252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET 1973 yılında Bretton Woods sisteminin çökmesi ile birlikte uluslararası fînansal sistemin sert kurallardan kurtulmasından sonra gerek Avrupa piyasalarında, gerekse uluslararası piyasalarda yeni gelişmeler olmuştur. Finansal sermayenin küreselleşmesi açısından bu dönemin önemli gelişmelerinden bir tanesi de Menkul Kıymetler Borsalarının uluslararasdaşmasıdır. Günümüzde dünyada başta New York, Nasdaq, Almanya, Euronext, Londra ve Tokyo borsaları olmak üzere birçok büyük borsa mevcuttur. Finansal küreselleşme sonucunda artan rekabet ile birlikte uluslararası menkul kıymet ticareti son derece gelişmiş ve çok boyutlu hale gelmiştir. Bu çok boyutluluk içinde gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin yüksek getiri sağlayan borsaları da büyük bir gelişme içindedir. Finansal piyasaların küreselleşmesinin Menkul Kıymetler Borsaları üzerindeki negatif etkilerini bertaraf etmek ve bu süreçten kârlı çıkabilmek için borsalar geleneksel yapılarında bazı değişiklikler yapmaktadırlar. Dolayısıyla, Türkiye'nin uluslararası sermaye hareketlerinden pay alması ve daha fazla yabancı sermaye çekebilmesi için, İMKB bünyesinde, bölgesel bir finans ve cazibe merkezi olması amacıyla Serbest Bölge statüsünde IMKB Uluslararası Pazar kurulmuştur. Ancak bu Pazar amaçlarına yeterli düzeyde ulaşamamıştır. Bu çalışmada; Menkul Kıymetler Borsalarında uluslararası pazarlar örneklerle incelenmiş, IMKB'nin finansal küreselleşme açısından konumu açıklanmış ve sonuç kısmında finansal entegrasyona yönelik almması gereken tedbirler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With collapse of Bretton Woods system in 1973, after breaking free from rigid rules of international financial system, new developments occured in both European markets and international markets. One of the most important developments of this term as a matter of globalization of financial capital is Stock Exchange's becoming international. There are many major stock exchange markets in the world, being first in importance New York, Nasdaq, Germany, Euronext, London and Tokyo Stock Exchange Markets. With increasing competition as a result of financial globalization international stock exchange trade has developed extremely and become multidimensional. Within this context, high-yield stock exhange markets of developing countries right along with those of developed countries are in great progress. Stock Exchange Markets have been making some amendments in their traditional structures in order to avoid negative effects of globalization of financial markets on stock exchange and to make profit of this process. Consequently, in order to take an interest in international capital movement and to attract foreign capital, Turkey has established Istanbul Stock Exchange International Market in position of Free Zone so as to be a regional finance centre and magnet. However, this market could not attain its objective satisfactorily. International markets in stock exchange are examined in detail and position of Istanbul Stock Exchange as a matter of financial globalization is explained in this study. In conclusion, measures to be taken for financial integration are determined. VI