Türkiye'nin lojistik üs olmasına yönelik stratejiler açısından Uluslararası Ulaştırma koridorlarına yönelik bir KZFT analizi
The development of strategies with regard to the logistics base for Turkey: Swot analysis of International Transport corridors
- Tez No: 145256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
ÖZET Ulaştırma koridorları, Batı'dan Doğu'ya ticaretin gelişmesi teorisi içinde üretim merkezleri ve piyasaları birbirlerine zaman ve maliyet açısından en ekonomik şekilde bağlamak amacıyla ulaştırma ağlan üzerinde daha ağırlıklı olarak kullanılmış olan güzergahlardan oluşmuştur. Türkiye sahip olduğu jeostratejik pozisyon ile geçmişten günümüze kadar önemli ulaştırma ağlan üzerinde veya kesişim noktasında bulunmuştur. Türkiye, Avrupa gibi dünyadaki ikinci en büyük ticaret piyasası ile Çin gibi dünyanın en büyük üretim merkezi arasındaki Batı-Doğu yönlü ulaştırma koridorunda Asya-Avrupa arasında bir kara köprüsü rolü olduğu gibi, Bağımsız Devletler Topluluğu, Kafkaslar ve Ortadoğu gibi önümüzdeki yıllarda dünyanın enerji ihtiyacının tamamına yakınını karşılayacak olan bölgelerin Akdeniz ve Avrupa'ya açılacağı Kuzey-Güney yönlü ulaştırma koridorunda önemli bir kapı durumundadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin Batı-Doğu ve Kuzey-Güney ulaştırma koridorlarında lojistik üs olabilmesine yönelik olarak uygulaması gereken stratejiler belirlenmesi amaçlanmıştır. 2000-2004 yıllan arasındaki ulaştırma konulu yayınlarda Türkiye'nin ulaştırma koridorlarında lojistik üs olmasına yönelik metinler kantitatif olarak içerik analizine tabi tutularak genel eğilim ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bu bilgiler Türkiye'nin her iki ulaştırma koridoruna yönelik olarak kalitatif inceleme kapsamında kuvvetli, zayıf yönleri ve çevresindeki fırsat ve tehditlerin analizinde kullanılmıştır. Bu KZFT analizi sonucunda Türkiye'nin her iki koridor için lojistik üs modeline göre geliştirmesi gerekenler ve bu süreçte uygulayacağı stratejiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transport corridors are the most used ways in transport networks owing to the need of the most economic connection among markets and production centers in terms of the time and the cost and with regard to the West development theory. Turkey with its geostrategic position has been on intersection of important transport networks since the start of the first trade relations among humans. Turkey connects not only China as the global producer with Europe as the world biggest merchandiser in West-East direction like a landbridge and also the Caucasus countries and Common Independent States as the future sources of the global energy production with Mediterranean Sea in order to get in touch with international markets in North-South directions like a gate. The aim of this work is to provide solutions for the definition of strategies of Turkey as a logistics base in East-West and North-South transport corridors. In order to reach this aim, the tendency of Turkey for a logistics base is searched through the quantitative method of Content Analysis including the publications in Turkey between 2000 and 2004. The data of Content Analysis is then used for the qualitative search of both transport corridors trespassing Turkey by means of Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats (SWOT) Analysis. At the end of this work, the results of SWOT Analysis of both transport corridors caused the establishment of strategies for the development of Turkey's position as a logistics base. VI