The dislocation of power and alienation through the use of dramatic violence in Edward Albee's the zoo story, Eugene Ionesco's the lesson and Sarah Kane's blasted
Edward Albee?nin hayvanat bahçesi hikayesi, Eugene Ionesco?nun ders ve Sarah Kane?nin Harap oyunlarında otorite ve yabancılaşmanın dramatik şiddetle yerinden edilmesi
  1. Tez No: 321061
  2. Yazar: HASRET KUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇİLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Edward Albee'nin Hayvanat Bahçesi Hikayesi, Eugene Ionesco'nun Ders ve Sarah Kane'nin Harap oyunlarındaki otorite ve yabancılaşmanın dramatik şiddetle yerinden edilmesini incelemektir. Bahsi geçen oyunlardaki yerinden etme kavramını açıklamak için, öncelikle iki farklı konu olan otorite ve yabancılaşma temalarının kuramsal altyapısı üzerinde durulmaktadır. Bunun ardından, şiddet ve dil kavramları otorite ve yabancılaşmanın gelişimi doğrultusunda incelenmektedir. Daha sonra tez, Hayvanat Bahçesi Hikayesi ve Ders oyunlarının ait olduğu absürd tiyatro geleneği ile ilgili kısa bir bilgi vermektedir. Bu iki oyundaki otorite ve yabancılaşmanın dramatik şiddet kullanılarak yerinden edilmesinin incelenmesinin ardından, tez in-yer-face tiyatrosu ve bu tiyatro ile absürd gelenek arasındaki paralellikleri açıklamaktadır. Son olarak tez, şiddet ve etkilerinin Batı tiyatrosundaki güncelliğini göstermek için, daha geç bir döneme ait Harap oyunundaki otorite ve yabancılaşma fikrinin dramatik şiddetle yerinden edilmesi açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the dislocation of power and alienation through the use of dramatic violence in Edward Albee?s The Zoo Story, Eugene Ionesco?s The Lesson and Sarah Kane?s Blasted. To illustrate the idea of dislocation in the plays mentioned, this dissertation primarily concentrates on the theoretical backgound of two distinctive themes; power and alienation. After this, the idea of violence and language are examined in relation to the development of power and alienation. The thesis then provides brief information about the absurdist tradition to which the plays The Zoo Story and The Lesson belong. After the analysis of the dislocation of power and alienation with the use of dramatic violence in these two plays, it presents brief information about ?in-yer-face? theatre and the paralellism between this theatre and the absurd tradition. Finally, the idea of dislocation of power and alienation in Blasted, which belongs to a later period, is illustrated to show the actuality of the theme violence and its effects in Western drama.